Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘NATO ateşine’ su döktü:

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine veto

Vita gazette – ABD-AB ve NATO ve Rusya arasındaki güç ve çıkar çatışmaları yüzünden dünyayı 3. Dünya Savaşı’na taşıyan adımlar, Ukrayna üzerinden hızlanırken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan benzin dökülen NATO ateşine “soğuk su” döktü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin sorusu üzerine Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yönelik görüşlerini belirtti.

“Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan’ın NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKPC’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil.”

Yeşil ışık!

NATO’nun bir parçası olmak için, bir ülkenin resmi başvuruda bulunmadan önce Parlamento tarafından yetkilendirilmesi gerekir. Avrupa’da devlet olmanın yanı sıra, özgür demokrasinin kanıtı olarak sunulması gereken birçok siyasi ve sosyal gereklilik de vardır. Ancak tüzüğün 10. maddesinde belirtildiği gibi NATO’ya kabul tüm üye ülkelerin yeşil ışığına tabidir.

error: Content is protected !!