Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

ABD-AB-NATO Rusya’yı ekonomik ve askeri olarak kuşattı!

Vita gazette – ABD, NATO ve AB’den oluşan Transatlantik üçgen, Rusya’yı siyasi, askeri, sosyal ve kültürel olarak uluslararası sistemden dışlama, yalnız bırakma stratejine hız verdi. En son Rusya’yı  “bazı bankaları dışında” Swift sisteminden çıkaran NATO ve AB üyesi ülkeler, diğer yandan Rusya’nın sınırında yer alan Romanya ve Polonya üzerinden Ukrayna’ya askeri, maddi, manevi desteği sürdürüyor. En son İtalya ve bazı AB ve NATO üyesi ülkeler Rusya’ya karşı hava sahalarını kapatma uygulamasına katıldı. ABD ve AB üyesi ülkelerle İngiltere ve Kanada gibi ülkelerin yaptırım listesine aldığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Uluslararası Judo Federasyonu üyeliği de “Kendisi örgütün onursal başkanı ve büyükelçisidir” askıya alındı.

Hava sahaları peş peşe kapanıyor

AB ve NATO üyesi ve İngiltere ile Kanada gibi ülkelerin Rusya’nın bazı bankalarını “uluslararası para transferi sağlayan” SWIFT sisteminden çıkarma kararına destek vermesinin ardından,  hava sahaları da kapanmaya başladı. İtalya’nın (NATO-AB) yanı sıra Almanya (NATO-AB-Doğu Almanya eski Varşova Paktı üyesi), Belçika (NATO-AB), Bulgaristan (NATO-AB-Eski Varşova Paktı üyesi), Çekya (NATO-AB-Eski Varşova Paktı üyesi), Danimarka (NATO-AB), Estonya (NATO-AB), Fransa (AB-NATO), Finlandiya (NATO-AB), Hollanda (NATO-AB), İngiltere (NATO-Eski AB üyesi) , İrlanda (NATO’nun Barış İçin Ortaklık üyesi), İsveç (AB), İzlanda (NATO-AB üyesi değil ama Schengen Bölgesi’nin ortak üyesi), İrlanda (Kanada (NATO), İspanya (NATO-AB), Letonya (NATO-AB), Litvanya (NATO-AB), Norveç (NATO-AB üyesi değil ama AB üyesi değil ama Schengen Bölgesi’nin ortak üyesi) Romanya (NATO-AB-Eski Varşova Paktı üyesi), Polonya (NATO-AB-Eski Varşova Paktı üyesi) ve Slovenya (NATO-AB) Rusya’ya karşı hava sahalarını kapatan ülkeler olarak sıralandı. Eski Varşova Paktı üyesi Rusya da bu kararı alan ülkelere, kendi hava sahasını kapatarak cevap veriyor. Kararın transit uçuşları da kapsadığı kaydedildi.

G7 ülkeleri

G7 liderleri ortak bildiri yayımladı. Amerika Birleşik Devletleri (NATO), Almanya (NATO-AB), İngiltere (NATO-Eski AB üyesi), Fransa (NATO-AB), İtalya (NATO-AB), Kanada (NATO) ve Japonya’dan oluşan G7 bir bildiri yayınladı. Net küresel zenginliğin %64’ünü (yaklaşık 263 trilyon dolar) oluşturan grup bildirisinde Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkartıldığına yer verirken, Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların etkili uygulanması amacıyla  için hafta içinde bir görev gücü oluşturulacağı bilgisi paylaşıldı.

Putin’e kişisel yaptırım

Ukrayna üzerinden süren savaş, müzik, sanat gibi evrensel olması gereken spora da bulaştı. Uluslararası Judo Federasyonu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in federasyondaki onursal başkanlık ve büyükelçi statülerinin askıya alındığını duyurdu. Federasyondan yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya devam eden saldırıları nedeniyle bu yönde bir karar alındığı vurgulandı.

Google’dan destek

Rusya’ya karşı peş peşe gelirken, dijital sektörlerden de Moskova’ya karşı hamleler geliyor. Son olarak, Youtube’dan sonra Google da devlet tarafından finanse edilen Rus medyasının kendi platformu üzerinden para kazanmasını engelledi.

Rus Votkası

Rusya’dan gaz ithaline açık kapı bırakan SWIFT kararına, “bazı bankalar dışında” şartıyla destek veren bazı ülkelerin raflarından, Rus votkaları indirilmeye başladı.

error: Content is protected !!