Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Kissinger Batı dünyasını uyardı:

“Ukrayna’yı şartları kabul etmesi için zorlayın”

Vita gazette- ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger Batı dünyasını uyardı. Bu süreçte Avrupa’ya önemli bir görev düştüğünü ifade eden Kissinger, Avrupa’nın güçler dengesinin garantörü olduğuna işaret ederek, “Avrupa’nın ‘an’a kapılmasının ölümcül sonuçları olur. Bu nedenle Avrupa, Ukrayna’yı müzakere şartlarını kabul etmeye zorlaması gerekir. Ukrayna, Rusya’ya toprak vermeli” dedi.

1970’lerde Richard Nixon ve Gerald Ford yönetiminde görev yapan ve ABD dış politikasının şekillenmesinde kilit rol oynayan çok önemli isimlerden eski ABD Dışişleri Bakanı Ukrayna’nın Rusya’nın şartlarını kabul etmesi gerektiğini söyledi. Kissinger, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Ukrayna’nın “kolaylıkla üstesinden gelinemeyecek karışıklıklar ve gerilimler yaratmadan önce” müzakerelere başlaması gerektiğini vurguladı. Ve şöyle devam etti:

Ukrayna tarafsız köprü olmalı

“Müzakereler üstesinden kolayca gelinemeyecek karışıklıklar ve gerilimler yaratmadan, önümüzdeki iki ay içinde başlamalı. İdeal sonuç, Ukrayna’nın tarafsız devlet olarak, Rusya ile Avrupa arasında köprü olarak konumlanması olabilir”

Bundan sonrası Rusya’ya karşı yeni bir savaştır

“Bu noktadan sonra savaşı sürdürmek, Ukrayna’nın özgürlüğüyle ilgili değil, Rusya’ya karşı başlatılan yeni bir savaşla ilgili olacaktır.”

Rusya’yı Çin’le ittifaka sokmayın

“Rusya 400 yıldır Avrupa’nın vazgeçilmez bir parçası ve kritik zamanlarda Avrupa güçler dengesinin garantörü olmuştur. Avrupalı liderler bu uzun vadeli ilişkiyi gözden kaçırmamalı ve ve Rusya’yı Çin ile kalıcı bir ittifakın içine sokmamalıdır.”

error: Content is protected !!