Afgan kızı Roma’da

Steve McCurry’nin ünlü fotoğrafındaki ‘Afgan kızı’ Sharbat Gula İtalya’ya sığındı.

Vita Gazette – Takvimler 1985 yılını gösterdiğinde hüzünlü bakan, yeşil gözlü bir kız National Geographic dergisine kapak olmuştu. Hemen herkesi etkileyen fotoğrafı Steve McCury, Pakistan’ın Peşaver kentinde bulunan bir mülteci kampında çekmişti. Bu kadar ilgi görmesinin nedeni Gula’nın gözlerinde yatıyordu. Korku dolu, hüzünlü bakışları bir ülkenin, bir halkın ve dünyanın dört bir yanındaki mültecilerin hikayesini anlatıyordu. Gözleri küresel ve bölgesel çatışmaların bireylere yansımasını ifade ediyordu. Şimdi o gözler yeni bir hikaye anlatıyor. Ama bu kez korkunun yerini umut alıyor…  

Steve McCurry, bir ulusun simgesi haline gelen fotoğrafını çektiğinde 12 yaşın altındaydı. Sovyet işgalinden beş yıl önce büyükannesi, erkek kardeşi ve kız kardeşleriyle birlikte ülkesinden kaçmıştı. Her iki ebeveyni de ölmüştü. İlk başta adı bilinmiyordu. Peştun Etnik Grubu’ndan olduğu için fotoğraf, “Afgan Kızı” olarak ün yapmıştı. 1985’te National Geographic’in kapağında yer alan o karedeki Afgan kız, aynı bakışa sahip bir kadın, ancak yüzünde yaşadığı coğrafyanın sert, çetin ve çileli rüzgarlarının izi kalmış! Afganlı kız Sharbat şimdi Roma’da… Kaçarak geçen bir hayatın ardından artık bir otelcilik projesinde ona da yer var.

İtalya’da Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Sharbat Gula, Ağustos ayında Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkesini terk etmek için sivil toplum kuruluşlarından yardım istedi. Ağustos’tan bu yana Afganistan’dan tahliye işlemlerine destek olan İtalya, Gula’nın da dün Roma’ya getirildiğini açıkladı.