Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

David Sassoli: Avrupa Parlamentosu Başkanı’na veda

Vita gazette – Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli dün gece hayatını kaybetti.  Bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle 26 Aralık’tan beri hastanede bulunan Sassoli, 2009 yılına kadar İtalyan ve uluslararası gazeteciliğin en bilinen yüzlerindendi. Sonrasında da kendini siyasete adayan, İtalya’yı ve ortak Avrupa değerlerini uluslararası alanda başarıyla temsil eden bir isimdi…

1956’da Floransa’da doğan Sassoli’nin babası da gazeteciydi. Daha küçük yaşlarda ailesiyle birlikte Roma’ya taşındı. Ebedi Şehir’de liseye gitti ve sonra üniversitede siyaset bilimi okudu. Ancak en başından beri kendini tamamen gazeteciliğe adamıştı. İlk olarak Il Tempo, Asca ajansı ve Day’in Roma baskısı ve son olarak Rai ile çalıştı.  1992’de RAI’ye başladıktan sonra ​ İtalyan televizyon gazeteciliğinin en bilinen yüzlerinden biri oldu. Araştırmacı gazetecilikte mafyaya kadar uzanan haberlere imza attı.  1999’da TG1’in haber odasına özel muhabir ve daha sonra TV haber sunucusu olarak girdi. Bu görevini 2007 yılında müdür yardımcısı olana kadar sürdürdü.  Gazetecilik kariyeri Roma Basın Derneği Başkanlığına kadar uzanmıştı.

2009 yılında kendini tamamen siyasete adamaya karar verdiğinde, tutkusu olduğu siyaset onu Avrupa Parlamentosu Başkanlığına taşıdı. Açılış konuşması Avrupa Birliği ruhunun yeniden kazanılmasının önemiyle ilgili mesajlarla doluydu. İklim değişikliğiyle mücadele için önlemlerin uygulanmasının önemine sürekli dikkat çekti.  Vatandaşlara özellikle gençlere Avrupa Birliği değerlerini empoze etme çalışmalarına öncelik verdi. AP toplantılarında konuşmalarını İtalyanca yapan bir isimdi.  İtalya, Avrupa ve dünya ciddi ve tutkulu bir gazeteciyi ve geleceğe bakan yetenekli ve inatçı bir politikacıyı kaybetti.

error: Content is protected !!