Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Cannes Yatçılık Festivali:  Çevre dostu Croisette

Sürdürülebilir yaşam için bir güzel haber de Cannes’dan geldi. 7-12 Eylül tarihleri ​​arasında sürdürülebilir yaşam adına düzenlenen 2021 Cannes Yatçılık Festivali’nin ama mesajı, “teknecilikle çevreye saygıyı uzlaştırmak” olarak belirlendi.

Fransa’nın Cannes kentinde, Akdeniz kıyısı boyunca uzanan La Croisette, “Cannes Film Festivali”nin ardından “Cannes Yat Festivali”ne ev sahipliği yapıyor. Cannes sahili boyunca uzanan, pahalı mağazalara, restoranlara ve otellere (Carlton, Majestic, JW Marriott Cannes ve Martinez gibi) ev sahipliği yapan 2 km uzunluğundaki yol, “yeşil ve sürdürülebilir yaşamın temsilcilerinin şehri” olarak öne çıkıyor.

Cannes Yatçılık Festivali bu yıl, Fransa Denizcilik Bakanı Annick Girardin tarafından 28 Temmuz’da başlatılan kampanya felsefesini temel aldı. Hedef: Tedarik zincirini geliştirecek çözümleri belirlerken aynı zamanda özgürce gezinmenin keyfiyle, günümüzün vazgeçilmezi olan ekolojik farkındalık arasındaki dengeyi de bulmak…

Uzun yıllardır marinalar, denizcilik tedarik zinciri, profesyoneller ve kullanıcılar çevre üzerindeki zararlı faaliyetlerin gerçek sonuçlarını görmeye başladılar. Aslında tekne sahiplerinin bir çoğu çevre duyarlılığına sahip kişilerden oluşuyor. Bu nedenle yatların, mega yatların tasarımında artık sahiplerinin tavsiyesi üzerine çevresel sürdürülebilirliğe özen gösteren değişiklikler yapılıyor.

Bununla birlikte, hibrit tahrik, gürültü kirliliğinin azaltılması, deniz dibini korumak için demirleme alanlarının daha sıkı düzenlenmesi ve kapasiteden daha fazla marina zorunluluğu gibi doğal çevrelerin korunmasına yönelik uluslararası önlemlere rağmen geçiş halen çok yavaş ilerliyor.  

Zorluk, teknecilikte otomotiv sektöründe yaşanana benzer bir ekolojik geçiş başlatmaktan geçiyor. Bu “yeşil” geçişe somut bir şekilde eşlik etmek için Yatçılık Festivali, aynı adı taşıyan teknenin yarattığı hidrojen ve yenilenebilir enerji konusundaki çalışmaları sunan “Energy Observer” eğitici sergisi ile 2019’da ekolojik bir dönüm noktası başlatmıştı. .

Bu yolu hızlandırmak için, 2021 fuarında ziyaretçilere eksiksiz bir “yeşil” güzergah sunuldu: ekoloji lehine bir proje geliştiren veya sunan katılımcılara işaret eden ekolojik bir güzergah…  “Yeşil rota” logosu taşıyan 50’den fazla katılımcı, eko-sorumlu bir bakış açısıyla 80 yenilikçi tekneyi öne çıkaran bu seyahat programına katılıyor.

Ayrıca Yatçılık Festivali tarihinde ilk kez yeni bir uygulamaya sahne olacak. Vieux Port bu yıl, 8 ila 12 metre arasında bir düzine tekne, %100 elektrikli ve hibrit teknelere özel olarak ayrılmış bir deniz alanına ev sahipliği yapacak.

error: Content is protected !!