Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Covid sertifikası çalışma hayatında…

Vita gazette – 15 Ekim’de yürürlüğe girmesiyle, yeşil sertifikayı tüm çalışma dünyasına yayacak kararname onaylandı: İtalyan hükümeti, işyerinde yeşil pasaportu zorunlu hale getirdi. Hizmetçiler, bebek bakıcıları ve taksi şoförleri de dahil yaklaşık 23 milyon insan, Kovid-19 aşısı olduklarını, hastalık geçirdiklerini ya da PCR testi sonuçlarını göstermek zorunda olacak. Covid sertifikası olmayanlar işten çıkarılmayacak ama maaşsız olarak uzaklaştırılacak. İş yerleri de 1500 Euro’ya kadar ceza ödeyecek.

Günler süren gerginlik ve bölünmelerin ardından, Bakanlar Kurulu, yeşil sertifikayı 15 Ekim’den 31 Aralık’a kadar kamu ve özel tüm çalışma dünyasına genişleten yeni kararnameyi oybirliğiyle onayladı. Bu kararname ile İtalya bir kez daha Avrupa’da öncü oldu. Artık 23 milyon insan için yeşil sertifika zorunlu oldu: Yeni kararname kamu idaresindeki işçileri, büyük ve küçük özel şirketleri, taksi şoförlerini, bebek bakıcılarını, temizlikçiler ve bakıcılar gibi serbest meslek sahiplerini kapsıyor. 15 Ekim’den itibaren profesyoneller bile aşı pasaportuna sahip olmak zorunda kalacak. Uygulama ayrıca herhangi bir nedenle idarelerde işini, eğitimini veya gönüllü faaliyetlerini yürüten tüm kişilere de uygulanacak.

Yeni kararnameden muaf olmak için tıbbi bir sertifikaya sahip olmak gerekiyor. Yaptırımlar, işten uzaklaştırma ve maaşın kesilmesi gibi sert cezalar içeriyor. Evden çalışan smart workinglerle ilgili durum henüz belirlenmedi. Başbakan Draghi’nin belirleyeceği yönergelere göre Renato Brunetta e Roberto Speranza bu kesimle ilgili kararı verecek.  Sulh yargıçları için 15 gün olabilen sebepsiz devamsızlık süresi de bu çerçevede netleşmeyi bekliyor.

error: Content is protected !!