Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Draghi karantinada Di Maio gaz arayışında!

Vita gazette – 31 Mart 2022’de olağanüstü hal sona erdi ancak koronavirüs pandemisi henüz aramızdan ayrılmadı. Sadece enfeksiyon verileri değil, aynı zamanda Bakanlar Kurulu Başkanı Mario Draghi’nin pozitifliği bunun en iyi göstergesi! Covid testi pozitif çıkan Başbakan Umbria’da dinlenmeye alındı. Asemptomatik olduğu için de en az yedi günlük karantinaya uyması gerekecek. Ama Rusya’nın yerine Afrika’dan gaz elde etme görevi devam ediyor.

Draghi’nin Covid testinin pozitif çıkması nedeniyle hükümet toplantıları, Başbakanla konferans yoluyla yapılıyor.  Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkanı Covid’e yakalanmadan önce Afrika’daki bir misyonun ön saflarında yer almıştı: Rusya’nın yerini alacak gaz tedarikçileri arayışına girmişti. Hatta geçen hafta, Draghi 9 milyar metreküp Cezayir gazı için bir anlaşma yapmak üzere Cezayire gitti. Sonrasında Başbakan Covid’e yakalandı ama yeni gaz tedarikçileri arama görevi bu hafta da devam ediyor, ancak bu kez doğrudan Profesör Draghi değil, Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ve Ekolojik Geçiş Bakanı Roberto Cingolani birlikte bu görevi üstleniyorlar.

İtalya için Afrika kampanyası resmen başladı. Hedef? İtalya’yı Rus tedarikinden ayırmak için gerekli olan gazın sağlanması için yeni ve karlı anlaşmalar. İlk adım, Roma’nın Cezayir ile vardığı ve en azından kağıt üzerinde en az iki yıl içinde 9 milyar metreküp gazı garanti etmesi gereken anlaşmayla Paskalya’dan önce atıldı. Draghi’nin yerini alan İtalyan heyetinin Afrika turu, Rus tedarikinin yerini alacak yeni ve stratejik anlaşmalar sağlamak amacıyla Angola’dan başladı. Angola’nın başkenti Luanda’da İtalyan heyeti, Angola Devlet Başkanı Joao Lourenco tarafından cumhurbaşkanlığı sarayında, ardından Dışişleri Bakanlığı’nda kabul edildi ve burada her iki faaliyetin de yasal çerçevesini oluşturacak bir Niyet Bildirgesi imzalandı. Kongo ve Mozambik’le devam ediyor.

Ancak Rusya’nın İtalya’ya sağladığı yıllık 30 milyar metreküpe ulaşmak için daha çok yol var

error: Content is protected !!