Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

“Donatello ve Rönesans” : 130 eser Floransa’da sergileniyor

Vita gazette – “Donatello, Rönesans” sergisi bugün Floransa’da açılıyor. 31 Temmuz’a kadar açık kalacak sergi, Rönesans’ın sembol isimlerinden, Floransalı sanatçı Donatello’nun en önemli başyapıtlarını Brunelleschi, Masaccio, Michelangelo ve Raphael gibi sanatçıların yapıtlarıyla karşılaştırarak ilk kez bir araya getiriyor: Sergide heykeller, uluslararası olanlar da dahil 60’a yakın müze ve kurumdan, “bazıları daha önce hiç verilmeyen” ödünç verilen resim ve çizimlerden oluşuyor.

“Donatello, Rönesans”, Palazzo Strozzi Vakfı ve Floransa’daki Bargello Müzesi ile, Berlin’deki Staatliche Museen ve Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi ile işbirliği içinde organize edildi. Sergi Eylül 2022 – 8 Ocak 2023 tarihleri arasında Berlin Gemäldegalerie’de,  2023 baharında Londra müzesinde sergilenecek.

“Donatello, Rönesans”, benzersiz yaklaşık 130 esere ev sahipliği yapıyor. Washington’da Metropolitan Museum of Art, New York’ta Metropolitan Museum of Art, Londra’da Victoria, Albert Museum ve National Gallery, Paris’te Musée du Louvre, Berlin’de Staatliche Museen, Viyana’da Kunsthistorisches Museum, Uffizi Galerileri, Padua’daki St. Anthony ve San Lorenzo, Santa Croce ve Santa Maria Novella’nın Floransalı bazilikaları hepsi burada . Sergi, Donatello’nun hayatı boyunca on dört bölüme ayrılmış bir yolculuk sunuyor. Başlangıçtan ve Brunelleschi ile diyalogdan başlayarak, Santa Croce Bazilikası ve Santa Maria Novella Bazilikası’ndan iki ünlü ahşap haç arasında bir karşılaştırma sunuyor. 

Daha sonra, Donatello’nun çalıştığı yerlere (Siena, Prato ve Padua ve ayrıca Floransa), Mantegna ve Bellini gibi diğer ünlü, çok daha genç sanatçılarla diyaloga girerek ve çok çeşitli malzemelerle deneyler yaparak ilerliyor. Müthiş plastik ve heykelsi icatları da kapsayan sergi, Donatello’nun Raphael, Michelangelo ve Bronzino da dahil olmak üzere sonraki sanatçılar üzerindeki etkisine adanmış özel bir bölümle sona eriyor.

error: Content is protected !!