Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Yaptırımlar savaşın çılgın yüzünü göstermeye başladı

Küresel ölümsüzler de yaptırımlara kurban oldu

Matteo Renzi: “Bu çılgınlık!”

Vita gazette – Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonu sonrasında, ABD, AB ve NATO ülkelerinin “caydırma amaçlı” gerekçesiyle başlattığı yaptırımlar ‘dağılmaya’ başladı. Rusya’nın ekonomik, askeri, ulaşım ve sosyal hayatına yönelik estirilen yaptırım rüzgarları sanat, edebiyat, spor ve sinema dünyasını da kapsamaya başladı. “Evrensel Ölümsüzler” arasında yer alan Dostoyevski, Tolstoy, Çaykovski ile beyaz kuğuları da yaptırım kurbanları arasına katıldı.  

Batı blokunun Rusya’ya yönelik yaptırımları insan hak ve özgürlük alanlarına, kültür ve sanat hayatına ve hatta fiziksel ölümü gerçekleşmiş, küresel ölümsüz isimlere kadar ulaşmaya, yani tehlikeli bir noktaya gitmeye başladı.

Dünyanın Dostoyevski’si artık sakıncalı!

İtalya’daki Milano-Bicocca Üniversitesi, son bir haftada yaşanan gelişmeleri dikkate alarak dört ayrı günden oluşan Dostoyevski kursunu programdan kaldırma kararı aldı. Ve alınan karar, dersi verecek yazar Paolo Nori’ye bir maille bildirildi. Mesajda, “Sevgili profesör, bu sabah rektör yardımcısı ve rektör, Dostoyevski kursunu erteleme kararını bildirdiler. Amaç, içinde bulunduğumuz bu gergin dönemde özellikle de üniversite içinde herhangi bir polemiğe yol açmamak” görüşleri yer alıyordu.

Buna çok üzülen Nori, dersin iptal edildiğini sosyal medyada yayımladığı bir videoyla duyurdu. Rusya ve Rus edebiyatıyla ilgili kitaplar yazan Nori, Milano-Bicocca Üniversitesi’nde Dostoyevski ile ilgili dört dersten oluşan kursu, üniversite yönetiminin ertelediğini açıkladı. Oldukça duygusal bir konuşma yapan Nori, “Ukrayna’da yaşananlar korkunç, düşününce ağlayasım geliyor. Bunun sonucunda İtalya’da yaşanansa gülünç. Bir İtalyan üniversitesinin Dostoyevski ile ilgili bir dersi yasaklamasına inanamıyorum” dedi.

Olayın duyulmasından sonra İtalyanlar tepkilerini sosyal medyada göstermeye başladı. Tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine geri adım atmak zorunda kalan üniversite yönetimi, dersin planlandığı gibi yapılacağını duyurdu.

“Heykeli yıkılsın”

Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella da Floransa’da bulunan Dostoyevski’nin heykelinin de yıkılmasını isteyen taleplerin kendisine geldiğini açıkladı.  Dostoyevski’nin 200. doğum yıldönümü nedeniyle geçen Aralık ayında Floransa’da Dostoyevski heykelinin açılışı yapılmıştı. Çağrının nereden ve kimden geldiğini açıklamayan Nardella, “Bu bir halkın diğeriyle savaşı değil. Yüzlerce yıllak Rus kültürünü iptal etmek yerine Putin’i bir an önce durdurmaya odaklanalım” dedi.

Tolstoy’un Anna Karenina’sı da kara listede!

Netflix, Tolstoy tarafından yazılan roman Anna Karenina’ın çekimlerini iptal etti.

Çaykovski’nin Beyaz Kuğuları kurban edildi

Yunanistan da Rusya’ya ait kültür kuruluşlarıyla yapılan iş birliğini askıya aldı. Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamada, Atina Konser Salonu’nda “Moskova’dan canlı Bolşoy Balesi gösterimi” etkinliği kapsamında 6 Mart’ta izleyiciyle buluşturulması planlanan “Kuğu Gölü Balesi” gösterimi iptal edildi.

İngiltere Rus Devlet Balesi temsillerini iptal etti

Rus Devlet Balesi’nin İngiltere’deki temsilleri iptal edildi.

Cannes Film Festivali

Cannes Film Festivali yönetimi, Mayıs ayında 74. yapılacak etkinliğe Rus heyetinin kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Sony Pictures

Sony Pictures, gelecek filmlerinin Rusya gösterimlerini iptal etti.

Warner Bros

Prömiyerden bir gün önce, “Batman”ın Rusya’daki gösterimini iptal etti

Walt Disney

ABD’li film yapım şirketi Walt Disney, filmlerinin Rusya’daki sinemalara dağıtımını askıya aldığını duyurdu. Walt Disney, Twitter adresinden yaptığı açıklamada, Walt Disney stüdyolarının alt şirketi Pixar’ın Mart ayı içerisinde vizyona girecek “Turning Red” animasyon filmi de dahil olmak üzere tüm diğer uzun metrajlı yapımlarının Rusya’daki gösterimlerini durdurduğunu açıkladı.

Eurovision

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Mayıs ayında İtalya’nın Torino kentinde düzenlenecek 2022 Eurovision Şarkı Yarışması’na Rusya’nın katılamayacağını duyurdu.

Münih Filarmoni Orkestrası’nın Rus şefi de kurban oldu!

Dünyaca ünlü Rus Orkestra Şefi Valery Gergiev’in Avrupa’daki bütün konserleri iptal edildi. Viyana Filarmoni Orkestrası’nın Gergiev’i ve Rus piyanist Denis Matsuev’i Manhattan’daki Carnegie Hall konserlerinden çıkarmasının ardından Alman Münih Filarmoni Orkestrası, daimi şefi ve sanat direktörü olan Valery Gergiev’i işten attı. 68 yaşındaki orkestra şefi Valery Gergiev’e, Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter tarafından Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik harekatını kınaması için 24 saat süre tanınmıştı. Sanatçının ülkesine bağlı bir tavır alarak sessiz kalmasının üzerine işine son verildi.

Milano Belediye Başkanı ve La Scala Operası Vakfı Başkanı Giuseppe Sala da, Rusya-Ukrayna savaşını kınamadığı takdirde Rus Orkestra Şefi Valeri Gergiev’in 5 Mart’taki Rus besteci Çaykovski’nin “Maça Kızı” operasını yönetemeyeceğini açıkladı. Paris Filarmoni Salonu, İsviçre’deki Verbier Festivali, İskoçya’da yazın düzenlenen Edinburgh Uluslararası Festivali gibi birçok kurum ve etkinlik de Şef Valery Gergiev ile ilişkilerini kestikleri yönünde açıklamalar yaptılar.

Litvanya!

Litvanya Rusya’dan gelen tüm sanatçıların ülkeye girmesini yasakladı. Rus Sanat Yönetmeni Rimas Tuminas’ın görevden alınması istendi.

Eski Başbakan Renzi: Dostoyevski’yi yasaklamak delirmektir

Eski Başbakan Matteo Renzi, “Milano Bicocca Üniversitesi, Paolo Nori’nin Dostoyevski derslerini durdurmuş. Putin’e karşı çıkmak için ‘Dostoyevski çalışmayı yasaklamak’ delirmiş olmak demektir. Böyle bir dönemde daha az değil daha çok ders çalışmak gerekir. Üniversitelerde beceriksiz bürokratlara değil öğretmenlere ihtiyaç var” sözleriyle karara tepki gösterdi.

Fratoinanni: Savaşın ve şiddetin panzehiri kültürdür

İtalyan Solu Partisi lideri Nicola Fratoianni de “Savaş ve şiddete karşı en güçlü panzehir kültürdür. Kültürü durdurmak aptalca ve şiddet içeren bir tercihtir” dedi.

error: Content is protected !!