Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Macron yeniden Cumhurbaşkanı seçildi

Vita gazette – Fransa’da resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi, oyların yüzde 58,20’sini alan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oldu.

Dünyanın ve piyasaların ilgi odağı olan Fransa, 26. Cumhurbaşkanını seçti. Fransa’da 2022 cumhurbaşkanlığı seçimleri sandıklarının açılmasının ardından açıklanan sonuçlara göre Emmanuel Macron yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Ifop’un anketlerine göre cumhurbaşkanı oyların yüzde 57,2’sini alırken, Marine Le Pen oyların %42,8’ini alıyordu. Oyların yüzde 58,20’sini alan Macron, Le Pen karşısında büyük bir farkla, yüzde 15’ten fazla bir farkla zafer kazandı: Le Pen yenilgiyi kabul etti, Macron ise kendisini tüm Fransızların başkanı olarak, ona oy vermeyenleri de dahil eden başkanlık konuşması yaptı.

Macron: “Trajik zamanlardayız”

Yeniden Fransa’nın cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron, binlerce destekçisinin kendisini beklediği Champ-de-Mars Meydanı’na eşi Brigitte ve ekibinden bazı çocuklarla geldi. Beethoven’ın Avrupa Birliği marşı olan 9. Senfonisi, zafer gelişi için fon müziği olarak seçilmişti. Ülkenin en sembolik anıtı Eyfel Kulesi arkasında ışıl ışıl parlıyordu. Tüm detayların hepsi, güçlü bir etkiye sahip bir gösteri için ayrıntılı olarak düşünülmüştü

Macron, Eyfel Kulesi’nin önündeki Champ-de-Mars Meydanı’nda yaptığı zafer konuşmasında, “Trajik zamanlardan geçiyoruz. Fransa da bu dönemde duyarlı olmalı. Varlığını hissettirmeli. Birçok yurttaşımın beni desteklemek için değil, aşırı sağı engellemek için bana oy verdiğini biliyorum, onlara teşekkür ediyorum. Şimdi sorumluluklarım daha büyük” dedi. Yaklaşık 10 dakika süren konuşması, seyircilerin izlediği Paris Ulusal Operası’ndan Mısırlı mezzosoprano Farrah El Dibany’nin çaldığı İstiklal Marşı Marseillaise ile sona erdi.

Macron, son 20 yılda ikinci bir dönem için yeniden seçilen ilk Fransız cumhurbaşkanı oldu. Ondan önce Charlse De Gaulle ve Jacques Chirac iki kez seçilmişti.

Muhalefet seçimlerde rövanş bekliyor

Aşırı sağcı aday Marine Le Pen ise cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 41,80’ini aldı. Aşırı sağ, 13 milyondan fazla oy alarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransız tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Marine Le Pen’in yenilgi oranı 2017’deki %34’e kıyasla %41,45’e ulaştı.

Partisinin aldığı sonuçtan memnun olan Rassemblement National’ın lideri Le Pen destekçilerine, “Fransızlar, Macron’a kıyasla çok güçlü bir karşı güç gösteriyor. Muhalefet onları savunacak. Korkarım ki önümüzdeki 5 yıl içinde Macron vatandaşlarımızı ayıran kırıkları onarmak için hiçbir şey yapmayacak, hepinizin bildiği azim ve karakterle Fransızlar için savaşmaya devam edeceğim” dedi. Ve, “Oyun hala açık, birkaç hafta içinde yasama seçimleri var, Macron tüm yetkileri ele geçiremeyecek. Bu gece büyük bir seçim savaşı başlatıyoruz ”diye ekledi.

Ifop tahminlerine göre, Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda çekimser kalma oranı %28,8 ile rekor bir rakama ulaştı.

Draghi: Harika bir haber

Elysée başkanını tebrik eden Başbakan Mario Draghi, “Emmanuel Macron’un Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferi tüm Avrupa için harika bir haber. İtalya ve Fransa, diğer tüm ortaklarla birlikte, daha güçlü, daha uyumlu, daha adil bir Avrupa Birliği’nin inşası için yan yana kararlı durmaktadır; Ukrayna’nın, ülkelerimizin ve tüm Avrupa vatandaşlarının hizmetinde hırs ve kararlılıkla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

error: Content is protected !!