Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya’da “hayat perdeleri” açıldı!

Vita gazette – İtalya’da kültürel hayat yeniden nefes almaya başladı. Korona salgınıyla mücadele bağlamında perdeleri indirilen tiyatro, sinema ve konser salonu gibi mekanlar kapılarını tamamen açtı…

Korona salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan İtalya’da normale dönüş süreci sürüyor. Aşı kampanyasını ve Covid sertifikası uygulamasını kararlılıkla ve başarıyla uygulayan İtalya’da bugünden itibaren sinema ve tiyatro gibi sanatsal ve kültürel faaliyetlerin sürdüğü mekanlar da tam kapasiteyle hizmet vermeye başladı. Bu bağlamda gece kulüpleri ve diskoteklere yönelik yeni düzenlemeler de yapıldı. Buna göre eğlence yerlerinin  kapalı alanlarında yüzde 50, açık alanlarında yüzde 75 kapasiteyle yeniden açılmasına izin verildi. Müzelerde halen uygulanan sosyal mesafe zorunluluğu  kaldırıldı. Bakanlar Kurulu kararında statlar da ele alındı. Statların seyirci kapasitesi yüzde 5O’den yüzde 75’e çıkarıldı.

Bu mekanlara giriş için, “yeşil pasaport” olarak anılan Covid sertifikası zorunlu olacak. Kapalı mekanların, uygun havalandırma sistemlerine sahip olması gerekecek. Kapasite sınırları ve Covid sertifikası gibi şartlara uymadığı belirlenen işletmeler, ikinci ihlalde kapatılacak.

Hükümet geçen Ağustos’tan itibaren aşamalı olarak Covid sertifikalarını, kamuya açık birçok mekan ve etkinlik için zorunlu kılmaya başlamıştı. Halen restoranların kapalı kısımları, sinemalar, tiyatrolar, müzeler, uzun mesafe taşımacılığı da dahil birçok alanda bu zorunluluk geçerli. Eylül’de açılan okullarda da öğretmenlere Covid sertifikası şartı getirilmişti. 15 Ekim’den itibaren tüm çalışanlar için bu belge işyerlerine girişte zorunlu olacak.

error: Content is protected !!