Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İklim değişikliği : Fransız Alpleri kanıyor!

Vita gazette : Kar artık kırmızı mı yağıyor? Ya da Alpler kanıyor mu?  Alplerin erimesini hızlandıran ve “kar kanı” olarak bilinen algler, iklim değişikliği mesajı gönderiyor olabilir mi?

Takım arkadaşlarıyla birlikte deniz seviyesinden yaklaşık 2,5 kilometre yükseklikte karla kaplı bir dağdan, Monte Le Brevent’teden laboratuvar örnekleri toplayan Grenoble Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi araştırma direktörü Eric Marechal, elinde “kar kanı” içeren kıpkırmızı bir test tüpü tutuyor. Ayaklarının çevresinde güneş ışığında parıldayan kırmızı kar parçaları var.

“Kar kanı” olarak adlandırılan olaya alglerin neden olduğu düşünülüyor. Algler ilk olarak MÖ 3. yüzyılda Aristoteles tarafından tanımlanmıştır. Ancak resmi olarak tanımlandığı yıl 2019’dur. Ve  Latince adı Sanguina nivaloides verilmiştir. Alglerin varlığı karın erimesini hızlandırıyor. Bilim insanları, alglerdeki artışın iklim değişikliğinden kaynaklanabileceğini söylüyor. Ekip karbondioksit seviyesi artığında kırmızı karın daha sık görüldüğünü belirtiyor. Algler yayılırsa, dünyanın dört bir yanındaki kar ve buzulların erimesi hızlanabilir.

error: Content is protected !!