Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Andira Vitale

“Aşk bir çocuk gibidir, başına gelebilecek her şeyi özler… ” (Verona’nın İki Beyefendisi – 3. Perde, 1. Sahne). Shakespeare’den aşk üzerine bir alıntı yapalım ya da yapmayalım, Romeo ve Juliet hikayesinin romantizminde hepimiz birleşiriz. Ve bu aşkın yaşandığı Verona’nın “yıldızların ardındaki aşıklar şehri” olduğunu biliriz. Bunun en iyi göstergesi Şubat ayıdır. Sevgililer Günü nedeniyle caddeler, sokaklar değişir ve herkesi büyüleyen sihirli bir şehre dönüşür.  Eski şehrimizin küçük sokaklarında saklanmayı seven aşk tanrısı, Via Cappello’daki evinin avlusunda onu dinleyen Juliet ile birlikte, ok atacak yeni kurbanlar arar.

Romeo ve Juliet

Verona kentine karşı özel bir ilgisi olan William Shakespeare burada iki oyununu sahneledi: Verona’nın İki Beyefendisi ile Romeo ve Juliet. Shakespeare, 16. yüzyılda yerel popüler bir hikayeden ilham alarak Romeo ve Juliet’i yazmış. Verona’dan Londra’ya ulaşan hikaye, birbirine iki düşman aile, Capulet’ler ve Montague’ler ve birbirlerine aşık olan çocukları hakkındadır. Romeo ve Juliet, insanın doğasında bulunan aşk, ayrılık, ölüm, düşmanlık, sevgi gibi evrensel duyguları içinde barındırdığı için dört asırdır hala ilk sıralardaki yerini koruyor, hala birçok insanı derinden etkiliyor. Romeo ve Juliet’i defalarca okusak da, Shakespeare’nin tüm cümlelerini ezbere bilsek de hikayelerin geçtiği yerde bulunmak her zaman farklıdır. Çok daha duygusal ve gerçektir. Bu hikayeyi geçtiği yerde canlandırdığımızda, etkilenmenin gücü tüm sınırları aşıyor, bizi hikayenin içine alıp, götürüyor.

Juliet Kulübü

Bu etkilenmenin boyutlarını Juliet’e gönderilen mektuplardan anlayabiliriz. Dünyanın her köşesinden, her dilde yazılan  kağıt mektuplar Verona’daki “Juliet Kulübü”ne gönderiliyor. Kalbi kırık olanlar, mektuplar yazıp Juliet’den yardım istiyorlar. Mektupları yanıtlayarak iki Shakespeare aşığının efsanesini yıllarca yaşatan dernek, üzerinde adresi bulunan her mektuba cevap veriyor. Bu ilgi o kadar uluslararası bir boyuta ulaştı ki 2010’da Verona’da “Juliet’e Mektuplar” hakkında gişe rekorları kıran bir film de çekildi: Romeo ve Jüliet’den esinlenen ressamlar bu aşkı anlatan resimler çizdiler.  

Aşk ve Aşıklar Festivali

Aşkın şehri olunca, Sevgililer Günü’nde Verona’nın romantik atmosferi daha da artıyor. Tüm şehir, dünyanın her yerinden gelen misafirleriyle aşkı kutluyor. Aşk ve aşıklar festivali temalı her türlü etkinlik ve gösteri şehri adeta kış masalının baş kahramanı beyaz karlar gibi kaplıyor.  Romantik akşam yemeklerinden, tiyatrolara ve kitap sunumlarına kadar bütün mekanlar ve etkinlikler özel konseptlerle ziyaretçilerini karşılıyor. Sinema aşığıysanız, Teatro Ristori’de düzenlenen romantik film festivali Schermi d’Amore’u kaçırmayın. Şehri aydınlatan ışıklar rehberiniz olsun. Onları takip ederek Piazza dei Signori’ye ve Mercato Vecchio’nun avlusuna gidin. Etkinlik sırasında çok sayıda yetenekli müzisyen ve sanatçının meydanda sahne alması festival atmosferini daha da özel kılıyor. Spor yapmayı seviyorsanız Romeo ve Juliet Maratonu’nda nefes kesici bir koşuya katılın.

William Shakespeare, romantik eserini İtalyan şehri Verona’da kurduğundan beri, kasaba Romeo ve Juliet’in ölüme mahkûm ama güzel hikayesiyle anlatılmaya başlandı. Bol miktarda İtalyan güneş ışığı, çok sayıda tarihi eserleri, hoş ve rahat atmosferi le başlı başına bir mücevher olan Verona, Romeo ve Juliet’den sonra en romantik şehir unvanıyla da gönüllerde yer almaya başladı. Ve her yıl 14 Şubat Sevgililer Günü’nde, “Verona in Love” festivalinin kutlanmasıyla da bu birliktelik özel bir kutlama fırsatına dönüştü. Eğer aşıksanız, bu şehri ziyaret etmenin tam zamanıdır! 

Sevgililer zamanı

Şiir, eğlence ve hepsinden önemlisi romantik sihrin karışımıyla süslenmiş “Verona in Love” festivaline yapılacak bir gezi, mükemmel bir Sevgililer Günü hediyesi. Burada romantik konserleri dinleyebilir, Giulietta ve Romeo Yarı Maratonu’na katılabilirsiniz. Bu özel hafta sonu boyunca, sokaklar ve meydanlar kırmızı süslemeler ve ışıklarla doluyor, farklı mahalleler en iyi dekorasyonları sergilemek için birbirleriyle yarışırken, esnaflar pencerelerini romantik ikramlarla dolduruyor. Kutlamaların kalbini Piazza dei Signori oluşturuyor. Şehrin yaşayan kalbi olarak kabul edilen “Verona in Love” sırasında, yerel zanaat ürünleri aşka dair her türlü hatırayı satan ışıklı pazar tezgahları ile çevrili, kalp şeklinde büyük bir kırmızı halı ile döşeniyor..

Juliet’in evi, efsanevi balkonuyla heykelinin bulunduğu bir avluya bakıyor. Orada asırlık efsaneye katılın, sonsuz aşktan emin olmak için elinizi Juliet’in sağ göğsüne koymadan önce avlunun giriş duvarında sevdiğinize romantik bir mektup bırakın. Güzel Castelvecchio Köprüsü’nde gün batımı yürüyüşüyle ​​gününüzü bitirmeden önce önünüzde yayılan dekorasyonları ve ışıkları görmek için Lamberti Kulesi’nin tepesine tırmanın.

error: Content is protected !!