Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Venedik’te Noel

Vita gazette-Sanatseverler için romantik bir destinasyon olan Venedik’in esasında bir tanıtıma ihtiyacı yok. Çizmenin kuzeyinde yer alan bu rüyalar ülkesi, tüm dünyada tanınan, en çok ziyaret edilen ve beğenilen turistik yerlerden biri olma unvanını yaklaşık 1600 yıldır sürdürüyor. Masal şehir, Noel döneminde daha da güzelleşir. Onu hiç bırakmayan sakinlerini ve ziyaretçilerini özel günler kıyafetleriyle karşılar. Parti başlamıştır. Işık bayrakları altında, titreyen mumların yansımasında Noel’in neşesi, umudu ve hayalleri küçük büyük herkesin gözlerinde görülür, yüzlerinde okunur.

Venedik şehrinin sokakları, köprüleri ve meydanları bu yıl da partinin altın rengi ve sıcak ışığıyla aydınlandı. Venedik’e açılan ana kapı, su şehri ile kara şehrini, ayrıca Piazza San Marco ve Marciana bölgesini ve Santa Croce, Cannaregio, San Polo, Dorsoduro, San Marco bölgelerini birbirine bağlayan yollara ışık seli bağlandı. Anakaradan adalara kadar tüm “Venedik şehirleri” ışık gölünün gondolları gibi yüzüyor. 

Bu sene Noel ağacı, Palazzo Ducale ve Marciana Kütüphanesi arasına yerleştirildi. Ancak Noel ışıkları, Procuratie Vecchie ve Nuove ve Calle Larga XXII Marzo’yu Campo Santa Maria del Giglio’ya kadar aydınlatacak şekilde Marciana bölgesinin her yerine ulaştırıldı.

Şehri dolaşırken Vittore Carpaccio’dan Jacopo de Barbari’ye, Antonio da Ponte’den Vincenzo Scamozzi’ye ve Canaletto’ya kadar büyük sanatçılar da bu büyük ışıklı festivalde “baş aktörler” olarak yer alıyor.

Venedik’in romantik gondollarında bu yıl da Noel babalar dolaşıyor. Soğuk ve sisli hava bile bu muhteşem görsel şölene engel olamıyor. Böyle günlerde başka bir büyüleyici havaya giren şehrin sakinleri ve turistler, bu umut ve eğlence direnişine eşlik etmeye devam ediyor.

Son iki yıldır tüm dünyanın ortak düşmanına karşı yerel halka ve turistlere biraz huzur, umut ve dinginlik vermek amacıyla Venedik belediyesi ve Vela Spa’nın işbirliğiyle,  “Natale di Luce 2021” projesi hayata geçirilmişti. Bu sene 21 Kasım’da Festa della Salute vesilesiyle yakılan ışıklar, 1 Mart Salı gününe ve Karnaval’ın son gününe kadar bu şekilde kalacak. Belediye Başkanı Luigi Brugnaro’nun, Laguna üzerine yansıttığı umut ışıkları uğurlu gelsin. Yeniden doğuşun sembolü olsun…

error: Content is protected !!