Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

2021 kısmi yerel seçimleri: İtalya’da Merkez Sol kazandı…  

Vita gazette – İtalya’da 3-4 Ekim’de başlayan, 15 gün sonra bazı yerlerde yenilenen yerel seçimler sonuçlandı.  Özellikle başkent Roma’nın da aralarında bulunduğu büyük şehirlerde merkez sol partiler güç kazandı. Sağ ve popülist partiler hüsrana uğradı…  

İtalya’da 3-4 Ekim’de yapılan kısmi yerel seçimlerde halk, 1192 belediyede yerel yönetimleri belirlemek için, sandık başına gitti. Katılımın çok olmadığı seçimlerde Merkez sol ilk turda yüzde 50’nin üzerinde oy alarak Milano, Bologna, Napoli, Ravenna, Salerno, Rimini gibi büyük şehirlerde kazandı. Merkez sağ Novara, Pordenone ve Grosseto’yu aldı. Milano, Bologna ve Napoli’de merkez sol, ilk turda sırasıyla Beppe Sala, Matteo Lepore ve Gaetano Manfredi ile kazandı.

İlk turda adayların yüzde 50 üzerinde oy alamadığı, aralarında başkent Roma’nın, Torino ve Trieste gibi şehirlerin de bulunduğu belediyelerde 2 hafta sonra ikinci tur oylama yapıldı. Başkent Roma’da 2. turda, en fazla oy alan iki aday olan sağ partilerin adayı Enrico Michetti (yüzde 30) ile sol partilerin adayı, eski sol maliye bakanı Roberto Gualtieri (yüzde 27) karşı karşıya geldi. Gualtieri, ikinci turda Roma Belediye Başkanı seçildi..

Demokrat Parti çizmenin tamamında gülümserken, 5 yıldız hareketi ilk çıkışında topladığı oyların kaybını, bu seçimlerde de sürdürdü. Seçimlerde yeniden adaylığını koyan Başkent Roma’nın Belediye Başkanı Virginia Raggi, yüzde 19 oyla 4 aday içinde son sırada yer aldı. Roma’da 5 Yıldız’ın oyları beş yıl içinde 420 binden 112 bine düştü. Chiara Appendino, Piyemonte’nin başkenti Torino’yu 108 bin oyla almıştı. Şimdi bu sayı 24 bine geriledi. 5 Yıldız’ın oyları Milano’da (%2,7),  Bologna’da (%3,4)’le minimum düzeylerde kaldı. 5 yıldız İtalya’nın genelinde benzer bir yörünge izledi.

Matteo Salvini’nin liderliğini yaptığı Lega kan kaybı yaşarken, Giorgia Meloni’nin liderliğindeki İtalya’nın Kardeşleri partisi yükselişini sürdürdü. Kuzeydeki birçok yerde, Torino’da (%10,5), Bologna’da (%12,6), Trieste’de (% 11.1) oy oranlarıyla merkez sağın ilk partisi oldu. Milano’da (%9.8) ile Lig’in sadece bir puan gerisinde kaldı. Lega Partisi Milano ve Torino’da 2019 Avrupa seçimlerinde aldığı oyların üçte birinden azını aldı. Lombardiya Bölgesi’nin başkenti Milano’da oyları 157 binden 48 bine, Piomente’de 106 binden otuz bine düştü.

Roma’nın da aralarında bulunduğu ikinci tur seçimler de 18 Ekim’de yapıldı. Merkez sol, Roberto Gualtieri ile Roma’yı,  Stefano Lo Russo ile Torino’yu fethetti ve iki hafta önce Milano, Bologna ve Napoli ile başlayan beş büyük şehri tamamladı. Merkez sağ Trieste’yi korudu.

error: Content is protected !!