Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

“4 Günlük Çalışma Haftası” onay gördü

Vita gazette: İngiltere’de “dört günlük çalışma haftası” pilot programına katılan şirketlerin çoğu,  deney sırasında hiçbir üretkenlik kaybı görmediklerini ve bazı durumlarda önemli bir iyileşme gördüklerini açıkladı. 73 şirkette çalışanların katıldığı denemede, ankete yanıt veren 41 şirketten 35’i, dört günlük çalışma haftasını sürdürmeyi “muhtemel” veya “son derece muhtemel” olduğunu belirtti.

İngiltere’de kar amacı gütmeyen “4 Day Week Global” adlı kuruluşun geçen haziranda başlattığı ve 6 ay boyunca 3 binden fazla çalışanın haftada 4 gün çalıştığı pilot uygulama devam ediyor. 73 şirketten 41’i ile pilot uygulamanın yarısında bir anket yapıldı. Veriler, 6 aylık denemenin yarısında, firmaların çoğunda üretkenliğin korunduğunu veya iyileştirildiğini ortaya koydu. Kasım ayı sonunda bitecek deneyde, 41 şirketten ikisi hariç tümü, verimliliğin ya aynı olduğunu ya da arttığını söyledi. Altı şirket verimliliğin önemli ölçüde arttığını bildirdi.

Denemedeki bazı şirket liderleri, haftada dört günlük çalışma süresinin çalışanlara egzersiz yapmak,  hobiler edinmek, yemek pişirmek, aileleriyle ve dostlarıyla vakit geçirmek için daha fazla zaman verdiğini ifade ettiler. Ve yaşam kalitesini arttırmanın çalışanların daha enerjik ve üretken yaptığını gözlemlediklerini kaydettiler.

Bu yıl sonunda sona erecek denemenin sonuçları Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Boston College’dan araştırmacılarca değerlendirilecek.

Daha önce İzlanda’da yapılan, “haftada 4 gün çalışma denemesi” sonunda araştırmacılar, 2021’de yaptıkları açıklamada, haftada 4 gün çalışma denemesinin büyük başarıyla sonuçlandığını açıklamıştı. İngiltere’de de ana muhalefetteki İşçi Partisi dahil farklı partilerden 45 milletvekili, 2020’de hükümeti haftada 4 gün çalışma önerisini incelemek için bir komisyon kurmaya çağıran önergeye imza atmıştı.

1956’da, zamanın Başkan Yardımcısı Richard M. Nixon, büyük ölçekte gerçekleşmemiş olmasına rağmen, “çok uzak olmayan bir gelecekte” bunu öngördüğünü söylemişti.

error: Content is protected !!