Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Joe Biden: Savaşı tercih eden Putin sonuçlarını görecek

Vita gazette : ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Başkanı Vladimir Putin’in savaşı tercih ettiğini belirterek, “Kendisi ve ülkesi bunun sonuçlarına katlanacak” dedi. Biden, Ukrayna topraklarında  Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarını  tanımakla suçladığı Rusya’ya yönelik her türlü ekonomik yaptırımı uygulayacaklarını söyledi.

Başkan Biden, AB’ye üye devletler, BAE, Japonya gibi ülkelerle Rusya’yı ekonomik silahlarla vuracaklarını ifade etti. Nato’nun bu konuda birlikte hareket edeceğini kaydetti.

Ekonomik yaptırım kararları özetle şöyle sıralanıyor:

– Rusya’nın dolar, Euro ve yen cinsinde işlem yapması kısıtlanacak.

– Aralarında VTB de bulunan 4 Rus bankasına yaptırım uygulanacak.

– Rus elit ve aileleri de yaptırım listesine eklenecek

– ABD Almanya’ya daha fazla asker gönderecek

– Gerek duyduğunda NATO’nun kolektif savunma maddesi olan 5. maddenin gereklilikleri yerine getirilecek.

-Uzay faaliyetlerine yaptırımlar getirilecek

Biden, Rusya’nın en büyük bankalarını ABD finans sisteminden çıkardıklarını belirtirken, “Rus elitlerinin, oligarkların listesine, aile üyelerinin listesine yenilerini ekledik. Yaptırımlara onlar da tabi olacak. Salı günü Rusya’nın fon bulma imkanını kısıtlamıştık. 1.4 trilyon dolar varlığı olan şirketlerinden bahsediyoruz. Rusya’daki finans ve teknoloji sektörünü sıkıştıracağız ve önümüzdeki yıllarda kapasitesinin azaldığını göreceğiz. Rusya’nın yüksek teknoloji ihracatını yarı yarıya kesme kararını verdik” diye konuştu.

“Nato’da bizimle hareket edecek”

Konuşmasında Putin’in, “savaş makinası” olarak nitelendirdiği ve Doğu’ya doğru ilerlemesini sürdürmekle suçladığı NATO’ya sahip çıkan, ve örgütteki müttefikleriyle birlikte daha güçlü hareket edeceklerine işaret eden Biden, “Yarın NATO Zirvesi olacak. Güçlü dayanışmayı göstereceğiz. NATO hiç olmadığı kadar birlik içerisinde ve hiç olmadığı kadar kararlı. Avrupa’nın doğu ülkelerini korumak için elimizden geleni yapacağımızı söyleyebiliriz. Amerikan Hava Kuvvetleri ile birlikte çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Genelkurmay Başkanımızla konuştum. İhtiyaç olursa ek birliklerin konuşlandırılması söz konusu olacak” dedi.

error: Content is protected !!