Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

Vita gazette –  ABD, İngiltere ve Japonya’dan sonra Avrupa Birliği de Rus altınlarına ambargo uygulama kararı aldı. AB, mücevher de dahil olmak üzere Rus altınının ithalatını yasaklamayı ve Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın varlıklarını dondurmayı kabul etti.

24 Şubat’tan bu yana AB, kömür, deniz yoluyla taşınan petrol, votka, çimento, odun, deniz ürünleri, havyar ve av ekipmanları da dahil olmak üzere Rusya’dan gelen çok çeşitli ürünlere yaptırım uyguluyor. Moskova için büyük bir gelir kaynağı olan gaz, AB yaptırımlarından muaf tutuluyor.

Rusya, dünyanın dördüncü en büyük altın ihracatçısı olarak kabul ediliyor. Değerli metal, ülkenin enerjiden sonra en büyük ihracatını temsil ediyor. Şu anda AB Konseyi dönem başkanlığını elinde tutan Çek Cumhuriyeti’ne göre, yeni yaptırımlar Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’ın bloktaki varlıklarını da donduracak. Banka ile AB ülkeleri arasındaki gıda ve gübre ticareti için finansal işlemler hariç tüm işlemleri de yasaklayacak. Haziran ayı başlarında Sberbank, dünya çapında hızlı elektronik ödemeler sağlayan Belçika merkezli sistem olan SWIFT’den ihraç edilmişti. Yeni paket kara listeye yeni isimler de ekliyor.

error: Content is protected !!