Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

AB-USA Rusya’ya ekonomi bombası attı:

“bazı Rus bankaları” SWIFT sisteminden çıkarıldı

Vita gazette – ABD ve AB Rusya’ya ekonomi bombası attı. Batılı müttefikler, Rusya’nın bazı bankalarını “uluslararası para transferi sağlayan” SWIFT sisteminden çıkarma kararı aldı. Rusya Merkez Bankası’nın AB’deki ve ABD’deki varlıkları donduruldu. ABD Başkanı Joe Biden Rusya’ya yönelik aldıkları yaptırım kararlarını, “Elimde Rusya’ya karşı iki seçenek vardı. Ya 3. Dünya savaşı yapacaktık ya da yaptırım” diye açıkladı.

ABD ve AB’nin yaptırım rüzgarı fırtınaya dönüştü. Transatlantik ittifakı Rusya’ya karşı çok sert yaptırımlar aldı. AB, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada bazı Rus bankalarını Swift’ten çıkarmak için bir anlaşmaya vardı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Rusya uluslararası finans sisteminin dışında kalacak. Putin’in savaş fonlarını kullanmamasını sağlayacağız. Rusya Merkez Bankası’nın işlemlerini felç edeceğiz” dedi. Ayrıca AB ve ABD’nin anlaşarak, Rus oligarklarının da mali piyasalarını kullanmasını yasaklamaya hazırlandıklarını ekledi.

AB, Rusya’ya karşı son bir hafta içinde iki yaptırım paketi kabul etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u da kapsayan yaptırımlarla Rusya’nın finans, enerji ve ulaşım gibi sektörlerine kısıtlamalar getirildi.

Biden: “Yaptırımlara alternatif III. Dünya Savaşıydı”

Amerikan Başkanı Joe Biden Bryan Tyler Cohen ile yaptığı bir röportajda Rusya’ya yönelik yaptırımların gerekçesini açıkladı. Biden’a göre iki seçenek var: Ya Üçüncü Dünya Savaşı ya da Rusya’ya yüksek bir bedel ödetmek. Başkan Biden, “Bu yaptırımlar, ekonomik ve siyasi açıdan tarihteki en büyük yaptırımlar” diye eklerken amacının NATO’yu bir arada tutmak olduğunu söyledi. Ve, “Rusya yüksek bir bedel ödeyecek” diye ekledi.

Youtube’’un kararı

Diğer yandan Rusya’ya yönelik yaptırım dalgaları diğer alanlara da yansıyor. Youtubu bir çok Rus kanalının hesaplarını, “reklam gelirlerini engellemek amacıyla” kapattığını açıkladı.

Fransa Rus gemisini durdurdu

Fransa Donanması, Manş Denizi’nde St. Petersburg limanına gitmekte olan bir Rus kargo gemisini durdurdu. Geminin durdurulma gerekçesi, “AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar listesinde bulunan bir şirkete ait olması şüphesi” olarak açıklandı.

error: Content is protected !!