Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Alberto Sordi’nin Villasındaki Sergi  

Ünlü aktör Alberto Sordi’nin doğumunun 100. Yıldönümü nedeniyle ona adanan sergi 1 Ağustos 2021’de sona erdi. 16 Eylül 2020’de şimdi müze olan evinde ziyarete açılan sergiyi pandemiye rağmen binlerce kişi izledi. Bu süre içinde Sordi’nin evini ziyaret edemeyenlere sevindirici bir haber geldi. Villa Sordi’nin kapıları küçük gruplar için gelecek sonbahardan itibaren yeniden açılacak. Sordi’nin Via Druso 45, Roma’da bulunan evi için rezervasyon adresi museosordi.segr@libero.it

İtalyanların çok sevdikleri Alberto Sordi 15 Haziran 1920’de Roma’da doğdu. Trastevere’nin kalbinde yer alan Via San Cosimato’nun 7 numaralı evinde, Roma opera binasında şef ve konser sanatçısı Pietro Sordi ve öğretmen Maria Righetti’nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Savina ve Aurelia adında iki kız kardeşi ve Pino olarak anılan bir erkek kardeşi Giuseppe vardır. Birkaç sene önce doğan, ancak birkaç gün yaşayan ağabeyinin ismini tüm ömrü boyunca gururla taşıdı.1972 yılında kızkardeşinin kaybı, hayatında bir başka dönüm noktası oldu. O yıla kadar  Villa di Caracalla olarak adlandırılan Terme di Caracalla manzaralı evinde kardeşleriyle yaşayan Sordi, kızkardeşinin ölümünden sanra yapılan meşhur ev partilerine son verdi. Hiç evlenmeyen Sordi hayattayken sahip olduğu pek çok araziyi bazı okul ve enstitülere bağışladı. 2001 yılında akciğer kanseri olduğunu öğrendi, ancak bunu açıklamak istemedi. Bu nedenle kendini izole etti.  24 Şubat 2004 yılında da hayatını kaybetti. Ömrü boyunca Roma’da yaşamayı seçen, Roma’ya aşık bir Romalı olarak kalan Sordi, Verano Anıt Mezarlığı’nda ailesine ait şapelde yatmaktadır.

Sordi’nin inanılmaz bir hayatı vardı. Daha ilkokuldayken, Profesör Parodi’nin yönettiği küçük “Kukla Tiyatrosu” topluluğuyla İtalya’yı gezdi. Ayrıca, Lorenzo Perosi tarafından yönetilen Sistine Şapeli’nin korosunda soprano olarak şarkı söyledi. Sinema ortamını 360 derece her alanında deneyimledi. Aynı zamanda yönetmen, senarist ve seslendirme sanatçısı olarak çalıştı. Şarkı söylemeyi ve beste yapmayı da severdi. Sinema onun ana tutkusu olmasına rağmen, televizyonda da sık sık programlar yaptı.

error: Content is protected !!