Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Haberler : Haftalık kısa dünya turu

– Fransa : Fransa’da başbakanlık görevinden istifa eden Jean Castex’in yerine Elisabeth Borne getirildi. (16 Mayıs 2022)

 

– Kültür Sanat – Cannes Film Festivali : 17 Mayıs – 28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Cannes Film Festivali başladı. (17 Mayıs 2022)

– NATO – Finlandiya ve İsveç: Her iki ülke NATO’ya resmi üyelik başvurularını yaptı.             (18 Mayıs 2022)

– NATO – Türkiye : Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliklerine karşı olduklarını yineledi. Bir ülkenin NATO’ya katılabilmesi için tüm üye ülkelerin oyu gerekiyor… (19 Mayıs 2022)

– NATO – Rusya : Rusya Savunma Bakanlığı, NATO tehdidine karşı Batı askeri bölgesinde 12 yeni askeri birlik oluşturulacağını duyurdu. (20 Mayıs 2022)

– NATO – Finlandiya : Finlandiya’daki bir şirket, İskandinav ülkesinin NATO’ya üyelik başvurusunu kutlamak için özel bira üretti. Biranın adı, “Bir bira içeceğim” anlamına gelen Fince “Otan olutta”. OTAN aynı zamanda NATO’nun Fransızca kısaltmasını ifade ediyor. Olaf Brewing’in ürettiği biranın kutusunun üzerinde NATO’nun pusula sembolü ve metal zırhlı bir ortaçağ şövalyesi bulunuyor. (20 Mayıs 2022)

– ABD – Ukrayna : Yaklaşık 40 milyar dolar değerindeki askeri, ekonomik ve insani acil yardım paketi Senatoda 86 ‘evet’, 11 ‘hayır’ oyu ile kabul edilerek ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunuldu. (20 Mayıs 2022)  ABD Başkanı Joe Biden paketi onayladı.Böylece Ukrayna için onaylanan toplam ABD yardımı miktarı 50 milyar doların üzerine çıktı. (21 Mayıs 2022)

– Rusya – ABD : ABD tarafından Rusya’ya yönelik gerçekleştirilen yaptırımlara Moskova’dan yanıt geldi. Rusya, ABD Başkanı Joe Biden ve oğlu Hunter Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns ile diğer yetkililerin de aralarında bulunduğu toplam 963 ABD vatandaşına “ülkeye giriş yasağı” getirdi. (21 Mayıs 2022)

– Enerji – Rusya / Finlandiya : Rusya, Finlandiya’ya gaz akışını durdurdu. Finlandiya ise gaz arzının dengede olduğunu belirterek, Estonya gaz ağından ihtiyacını karşılayacağını açıkladı. (21 Mayıs 2022)

– Rusya – ABD-AB-NATO : Rusya Savunma Bakanlığı Batı’nın Kiev’e gönderdiği büyük bir silah sevkiyatının Ukrayna’nın kuzeybatısında uzun menzilli füzelerle imha edildiğini duyurdu. Rusya yabancı ülkelerin Ukrayna’ya silah tedarik etmesine izin vermeyeceğini belirterek “Silah taşıdığını düşündüğümüz Ukrayna topraklarına giren herhangi bir yük meşru hedef olacaktır” açıklamasında bulunmuştu. (21 Mayıs 2022)

– Enerji – Almanya : Almanya, artan petrol fiyatları karşısında toplu taşıma kullanımını özendirmek için otobüs, tramvay ve tren ulaşımı ücretlerini aylık 9 Euro’ya düşürdü. Aylık  kartlar bütün şehirlerde geçerli olacak. (21 Mayıs 2022)

– Avustralya seçimleri: 9 yıllık Muhafazakar Başbakan Scott Morrisson’un devri sona erdi. Yeni Başbakan İşçi Partisi Lideri Anthony Albanese (21 Mayıs 2022)

– Maymun çiçeği virüsü: Avrupa’da birçok ülkede görülen virüs Amerika’dan Kanada’ya, Avustralya ve İsrail’e kadar ulaştı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’dan yapılan açıklamalar yaz döneminde yapılan festivaller ve partiler nedeniyle salgının daha da artacağı yönünde. (22 Mayıs 2022)

– Afganistan – Afgan kadınlara dışarıda burka takma zorunluluğu getiren Taliban yetkilileri, televizyonda sunuculuk yapan kadınlardan da yüzlerini örtmesini istemişti. Ve “ 21 Mayıs, burkasız son gün” demişti.22 Mayıs 2022 günü kadın spikerler burka ile ekrana çıktılar.           (22 Mayıs 2022)

– AB – Ukrayna : Fransa Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, Ukrayna’nın AB’ye katılmasının 15-20 yıl sürebileceğini açıkladı. (22 Mayıs 2022)

– Davos: Koronavirüs salgını sebebiyle 2 yıldır iptal edilen Dünya Ekonomi Forumu (WEF) İsviçre’nin Davos kasabasında başladı. 100’den fazla ülke temsilcisinin katıldığı, 4 gün sürecek  Forum’a bu yıl Rusya davet edilmedi. “22 Mayıs 2022)

– Deprem : Filipinler’in Batangas eyaletinde 6,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, başkent Manila, Bulacan ve Oriental Mindoro eyaletlerinde de hissedilirken can veya mal kaybı bildirilmedi. (22 Mayıs 2022)

 – Deprem : Japonya’nın kuzeydoğusundaki Fukuşima eyaletinde 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.(22 Mayıs 2022)

– Kültür Sanat – Ukrayna : Rusya ve Ukrayna arasında 24 Şubat’ta başlayan savaş devam ederken, başkent Kiev’deki Ukrayna Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu çalışmaya başladı. (22 Mayıs 2022)

error: Content is protected !!