Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Anayasa Mahkemesi ötenazi referandumunu reddetti

Vita gazette – Anayasa Mahkemesi ötenazi referandumunu reddetti Basın ofisi aracılığıyla, onaylanması durumunda yasanın “insan yaşamının anayasal olarak gerekli asgari korunmasını” sağlamayacağını açıkladı. 

Anayasa Mahkemesi, bugün “Ceza Kanunu’nun 579. maddesinin kısmen iptali (rıza gösterenin öldürülmesi)” adlı referandumun kabul edilebilirliğini görüşmek üzere Konsey Meclisi’nde toplandı. Toplantı sonrasında basın ofisi aracılığıyla ötenazi referandurumu talebini reddettiğini duyurdu. Karar gerekçesi tam olarak açıklanmadı ancak, bir notla, insan yaşamının asgari korunmasının anayasal bir hak olduğuna dikkat çekildi: “Genel olarak ve özellikle zayıf ve savunmasız olanlara atıfta bulunularak referandum hakkına sahip çıkılmayacaktır” denildi.

Luca Coscioni Derneği geçtiğimiz aylarda düzenlediği imzalarla aktif ötenazi talebinde bulunmuştu. Toplamda 1,2 milyon imza toplandı. Bugün Konsey Odası, adalet ve yasal haklar hakkında sunulan diğer 7 sorunun kabul edilebilirliğini değerlendirmek için tekrar toplanacak. Bu arada Meclis’te ömrünün sona ermesiyle ilgili yasa tasarısının incelenmesine Perşembe günü devam edilecek. 1979’da ilk imza toplanmasının üzerinden 40 yıldan fazla bir süre geçti. İlk metnin sosyalist Loris Fortuna tarafından Parlamento’ya 1984 yılında sunulmuştu. Ancak ötenazi ulaşılmaz olmaya devam ediyor. Mahkeme kararının tamamı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

error: Content is protected !!