Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya’da tarihi karar: 

Babanın soyadı artık otomatik değil

Vita gazette – Anayasa Mahkemesi’nin kararı: “Babanın soyadını otomatik olarak çocuğa veren tüm kurallar gayri meşrudur”. Yeni kural: Soyadı bir seçimin sonucu olacak.

İtalya’da cinsiyet ayrımına yönelik bir uygulamaya daha son verildi. Anayasa Mahkemesi, anne ve babanın karşılıklı anlaşma ile “çocuğa sadece annenin soyadının verilmesine izin vermeyen” ve anlaşma olmadığı takdirde “sadece babanın soyadını empoze eden” kural konusunda kararını verdi. Ve çocukların doğrudan babalarının soyadını almasına yönelik tüm kanuni düzenlemelerin gayrimeşru olduğunu bildirdi.

Yeni düzenleme

Mahkemenin kararına göre bundan sonra doğacak çocuklar, hem anne hem de babanın soyadını alacak. Yani çocukların iki soyadı bulunacak. Soy isimlerden hangisinin önce hangisinin sonra geleceğine anne baba birlikte karar verecek. Anlaşamazlarsa kararı mahkeme verecek.  Diğer yandan anne ve babaların anlaşması durumunda çocukların bir tane soyadı olabilecek. Ancak hangi soyadının kullanılacağına yine anne ve baba karar verecek.

Eşitlik ilkesi

Mahkeme kararın gerekçesini babanın soyadını otomatik olarak atayan kuralı ayrımcı ve çocuğun kimliğine zarar verici olarak değerlendirdi. Bu nedenle eşitlik ilkesi doğrultusunda ve çocuğun menfaati için, kişisel kimliğin temel bir unsuru olan soyadı seçimini her iki ebeveynin de paylaşabilmesine karar verdi.

Davayı bir çift başlattı

Söz konusu soy isim kararı, Basilicata bölgesinde yaşayan bir çiftin davasıyla başladı. Davanın açılma nedeni, annenin evlenmeden önce dünyaya gelen çocukları ile evlendikten sonra doğan çocuğunun farklı soyadları taşımasıydı. Evlendikten sonra doğan çocuk, direkt olarak babanın soyadını aldı. Çocukların aynı soyada sahip olması için mahkeme sürecini başlatan çift, AYM’ye kadar gitti. Sonuç olarak çiftin lehine karar verildi.

error: Content is protected !!