Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

NATO genişlemesi

Putin: Doğrudan tehdit yok!

Vita gazette: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma kararlarına yönelik, “NATO’nun İsveç ve Finlandiya’ya genişlemesinde Rusya’ya doğrudan tehdit yok ancak askeri altyapının bu bölgeye genişletilmesi tepkimizi tetikleyecek.” dedi.

Finlandiya’dan sonra İsveç de beklendiği gibi NATO üyeliğine başvurma niyetini açıkladı.  Andersson hükümeti NATO’ya resmi bir başvuruda bulunacak. Ancak Sosyal Demokratlar, üyelik başvurusunun İsveç topraklarında nükleer silahlara veya NATO tarafından yönetilen kalıcı askeri üslere sahip olmama şartına tabi olacağını açıkça belirttiler. Batılı askeri ittifaka katılmak, İsveç adına yaklaşık iki yüzyıllık tarafsızlığın sonunu getirecektir.

Putin: ABD’nin yarattığı suni problemler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsveç ve Finlandiya ile Rusya’nın bir sorunu olmadığını belirterek, “NATO’nun İsveç ve Finlandiya’ya genişlemesinde Rusya’ya doğrudan tehdit yok ancak askeri altyapının bu bölgeye genişletilmesi tepkimizi tetikleyecek. Oluşturulacak tehditlere bakacağız. Buna göre tepki vereceğiz” dedi.

Putin, Kolektif Güvenlik Anlaşması’nın imzalanmasının 30’uncu, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünün (Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Ermenistan) kuruluşunun da 20. yıl dönümü dolayısıyla Kremlin Sarayı’nda yapılan liderler zirvesinde konuştu.

NATO’nun genişlemesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Putin, bu genişlemenin tamamen “ABD’nin dış politikası çıkarları doğrultusunda suni olarak yaratılmış bir problem” olduğunu ifade etti. Putin, NATO’nun bir ülkenin dış politikasının aracı olarak agresif bir şekilde kullanılmasının zaten zor olan uluslararası güvenlik ortamını daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Bu genişleme politikasına ek olarak, Kuzey Atlantik İttifakının aynı zamanda coğrafi hedefinin ötesine geçtiğini dile getiren Putin, birliğin uluslararası meselelere giderek daha aktif bir şekilde dahil olmaya ve uluslararası durumu kontrol etmeye çalıştığını belirtti. Putin, bütün bunların kendileri açısından ek dikkat gerektirdiğini söyledi.

error: Content is protected !!