Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

AB: “Ukrayna ve Moldova’ya evet”

AB: “Ukrayna ve Moldova’ya evet”

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke” statüsü verilmesini kararlaştırdı. Gürcistan’a yeşil ışık yaktı.

Macron: “Yol uzun ve zor”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karar sonrasında, “Bazı ülkelerde genişleme için bir yorgunluk olgusu görüyoruz, çünkü yol uzun ve zor. Uzun zaman alacak, dürüst olalım. Bunun yerine, mahallemizi istikrara kavuşturmak için daha hızlı çalışmalıyız” görüşlerini dile getirdi.

“Sınırımızda Rusya, Türkiye ve İngiltere var”

Macron, Avrupa siyasi topluluğu için de, “Sınırımızda Rusya, Türkiye ve Birleşik Krallık var ve jeopolitik bir boşluk bırakamayız” önerisini yaptı

AB Konseyi Başkanı Charles Michel düzenlediği basın toplantısında, 27 liderin Ukrayna, Moldova ve Gürcistan konusundaki kararı hakkında konuşurken, “Bu, AB’nin çevresini tanımlamamıza izin veren tarihi bir an. Bu güçlü bir siyasi kararlılık mesajı. Ayrıca Ukrayna’ya mali ve askeri düzeyde nasıl destek getirileceği konusunda bir anlaşmaya vardık ve Rusya’nın saldırganlığının gıda ve enerji açısından sonuçlarına karşı koyma kararlılığımızı teyit ettik” diye konuştu.

Charles Michael ayrıca Rusya’yı gıdayı silah olarak kullanmakla suçlayarak, “Rusya yol açtığı küresel gıda güvenliği krizinden tek başına sorumlu. Avrupa Konseyi, Rusya’yı tahıl ihracatına ve ticari nakliye operasyonlarına izin vermek için tarımsal yapıları hedeflemeyi ve Karadeniz’in, özellikle de Odessa limanının önündeki engeli kaldırmayı derhal bırakmaya çağırıyor. Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin bu amaca yönelik çabalarını desteklemektedir” dedi.

Ukrayna, AB’ye adaylık başvurusunu 28 Şubat 2022’de, Moldova ve Gürcistan ise 3 Mart 2022’de yapmıştı. AB Komisyonu, 17 Haziran’da Ukrayna ve Moldova’ya adaylık statüsü verilmesi yönünde görüş bildirdi. Komisyon, Gürcistan için ise Avrupa perspektifi ve kriterleri karşılaması kaydıyla durumunun daha sonra yeniden değerlendirilmesini tavsiye etti.

Adaylık statüsü, bir ülkenin uzun yıllar sürecek AB’ye katılım sürecindeki ilk adımı oluşturuyor. Bir ülkeye aday statüsü verilmesinden sonra koşulların yerine getirilmesi şartıyla ilerleyen aşamalarda katılım müzakereleri başlıyor.

error: Content is protected !!