Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Avrupa Birliği’nden İtalya’ya 4,7 milyar

Vita gazette – Avrupa Komisyonu, ekonomik toparlanmayı desteklemek için İtalya’ya 4,7 milyar euro bağışladı. 24 Aralık 2020’de yürürlüğe giren, Avrupa’daki uyumu ve desteği sağlamayı hedefleyen REACT-EU, 1 Şubat 2020’den başlayarak 31 Aralık 2023’e kadar giderleri, geriye dönüşlü olarak finanse ediyor.

İtalya’nın “Aktif istihdam politikalarına” adanmış Avrupa Sosyal Fonu (ESF) 4,5 milyar alacak. AB’den gelen  bu fon gençlerin ve kadınların işe alınmasını artırmak, işçilerin eğitilmesini sağlamak ve iş arayanlara özel hizmetler sunmak için kullanılacak. Ayrıca Abruzzo, Molise, Campania, Puglia, Basilicata, Calabria, Sicilya ve Sardunya’daki KOBİ’lerdeki işletmelerin desteklenecek.

İtalya, işverenlerin sosyal güvenlik katkı payları üzerinden ödediği vergileri %30 azaltmak için 2,7 milyar euro kullanacak. İndirim, yardımın talep edildiği dönemden sonra işçinin en az dokuz ay süreyle istihdamda kalması halinde yukarıda sıralanan öncelikli bölgelerde uygulanacak. Sosyal güvenlik katkı paylarının azaltılması yoluyla genç istihdamını teşvik etmek için 200 milyon avro yatırım yapılacak. Kadın istihdamı için ilave 37,5 milyon € kullanılacak.

İtalya ayrıca “Yeni Beceriler Fonu” aracılığıyla işçilerin eğitimi için 1 milyar euro kullanacak; İstihdam merkezlerini modernize etmek ve işsizlerin iş aramasını kolaylaştırmak için 500 milyon €; Yeni programların yönetimi, kontrolü ve değerlendirilmesi için 81,7 milyon Euro kullanılacak.

Geriye kalan 190 milyon euro ise Avrupa En Yoksullara Yardım Fonu (FEAD) aracılığıyla ihtiyacı olan insanlara gıda yardımı sağlamak için kullanılacak. Yaklaşık 10.000 kuruluş, en az 2,5 milyon kişiye daha kaliteli gıda paketleri sunacak.

Kaynakların çoğu, pandemiden en çok etkilenen bölgelerde istihdamı desteklemek için kullanılacak.

error: Content is protected !!