Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Seçime doğru: 25 Eylül

Merkez sol ittifak zayıfladı!

Vita gazette – PD lideri Enrico Letto tarafından bir araya getirilen ilerici cephe, merkezde en çok sevilen parçasını kaybetti. Azione lideri Carlo Calenda, Demokrat Parti ile yaptığı anlaşmayı, çelişkili katılımları gerekçe göstererek iptal etti.

Merkez soldaki seçim ittifakı, anlaşmanın imzalanmasından birkaç gün sonra bozuldu. Carlo Calenda, bir sonraki seçimlerde birlikte yarışmak, sağı ve popülizmi yenmek ve Draghi gündemini savunmak başlıklarında Demokrat Parti ile birkaç gün önce imzalanan anlaşmayı bozdu. Carlo Calenda, “Bu en acı verici kararlardan biri ama bu ittifakı sürdürme niyetinde değilim. Letta’nın Di Maio, Fratoianni, Bonelli, Tabacci ile yaptığı anlaşmalar belirleyici oldu. Demokrat Parti kendisine ‘Ben solu temsil ediyorum’ diyemez, her zaman gidip en soldan bir parça aramalı. Akordu olmayan parçalar eklendi. Seçim Demokrat Parti tarafından yapıldı, hayal kırıklığına uğradım. Demokrat Parti’nin imzaladığı anlaşma bir seçimdir: İptal edilebilir ama sulandırılamaz” dedi.

Calenda, 5 Yıldız hareketinden, Ukrayna politikilarına karşı duruşu nedeniyle istifa eden, Eski Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’ya karşı tweet atarak başladı. “Di Maio, D’Inca’, Di Stefano ve şirketin kaderi umurumuzda değil. Aksine eski mesleklerine ne kadar çabuk dönerlerse ülke için o kadar iyi. Şimdi bu hikayeyi kapatalım”.

Başbakan Mario Draghi’nin ABD, NATO, AB ve Ukrayna ile ilişkilerini-söylemlerini destekleyen ve Giuseppe Conde liderliğiindeki eski partisi 5 yıldız haraketini eleştiren Di Maio, Calenda’nın eleştirilerine “’büyük merkezden başladıktan sonra, merkez sol koalisyonun ‘kanat adamı’ oldu. Sonuç olarak, partisinin yeni gelenlerine ve seçmenlerine bile, sonunda merkez sol için aday olduğunu açıklamaktaki zorluklarını anlıyorum. Açıklamalarında en sert ifadeleri kullanması şaşırtıcı. Bu tavırla koalisyonu daha henüz kurulmadan bozuyor. Açıkçası Calenda istediğini yapabilir, ancak daha az kibir ve daha fazla saygıyla”. demişti.

“Eski 5 yıldızlar!”

Calenda, ittifaktan ayrıldığını açıklarken şu görüşleri eklemişti: “Kendimi bir yanda Draghi’ye 5 yıldızdan daha fazla güvensizliğe oy veren insanlar, diğer yanda yapılan işlerin çoğunu yıkan ve İtalyan siyasi tartışmasını kirleten eski 5 yıldızları buldum”.

error: Content is protected !!