Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Bergamo Film Festivali:  Sentinelle Sud’un zaferi

Vita gazette – Bergamo Film Buluşmaları’nın 40.cısı sonuçlandı. Mathieu Gérault’un Sentinelle Sud / South Sentinel, Bergamo Film Festivali’nin en iyi filmi oldu. Alina Grigore’nin yönettiği “Blue Moon” ise en iyi yönetmen ödülünü kazandı.  

Kazananların listesi:

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ – Mathieu Gérault-Sentinelle Sud (difficoltà causate dal ritorno della guerra)

Dietrich Brüggemann-Nö (un film in tredici parti sull’amore)

Mia Maariel Meyer-The Seed (un film sullo sfruttamento del lavoro)

Iker Elorrieta-The Radio Amateur (Un giovane autistico ossessionato dall’ingegneria radiofonica)

EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ – Alina Grigore-Blue Moon (La storia di una giovane ragazza che lotta contro la violenza domestica)

Darko Sinko – Inventario (Il dilemma di un uomo che viene colpito da una guardia del corpo senza motivo)

Zdenek Jiráský – Krystof (sulle purghe delle istituzioni religiose ceche nell’era stalinista)

Sentinelle Sud / South Sentinel by Mathieu Gérault (Fransa, 2021), 40. Bergamo Film Buluşmalarının galibi oldu. Halk tarafından oylanan film, 5 bin Euro değerindeki Bergamo Film Buluşması Ödülü’nü aldı.  

Filmde Afganistan’da kanlı bir pusudan sonra Fransa’ya dönen Fransız askeri Christian Lafayette’in yolculuğu anlatılıyor. Silah kardeşi Mounir pusuda yaralanmıştır. Koruyucu bir çocuk afyon kaçakçılığına karışmıştır. İşkence gören bir savaş kahramanı olan Lafayette yeni bir aile ve bir hayat – bir suçlunun hayatı – seçer. Bu kısır şiddet döngüsünden kurtulmak için Christian sevmeyi öğrenmelidir.

Volker Schlöndorff’un (yönetmen) başkanlığını yaptığı ve aynı zamanda Frédéric Boyer (Les Arcs Film Festivali, Tribeca Film Festivali ve Reykjavík RIFF direktörü) ve Nicoletta Romeo’dan (Trieste Film Festivali eş-yönetmeni ve film yapımcısı) oluşan uluslararası jüri, Alina Grigore’nun yönettiği Crai nou / Blue Moon’u ise 2.000 Euro değerinde En İyi Yönetmen Ödülü ile ödüllendirdi.

Halk oylaması sonucunda, CGIL Bergamo En İyi Belgesel Ödülünü,  Maria Loohufvud ve Love Martinsen’in (İsveç, 2021) belgeseli Calendar Girls aldı,  La Sortie de dell’Usine Jüri Ödülü’nü verdi. CGIL Bergamo’nun sendika delegeleri tarafından iş ve toplum dünyasıyla ilgili sorunları en iyi şekilde ele alan belgesele (1.000 €), iş Deter ikke slut endnu’ya kalmış / Henüz Bitmedi, Louise Detlefsen (Danimarka, 2021) ). Aynı jüri iki özel mansiyon ödülü verdi: Birincisi Pasienio Paukščiai / Before They Meet by Vytautas Puidokas (Belçika, Litvanya, Hırvatistan, Norveç 2021) ve ikincisi Shi Shi Shi / A Marble Travelogue by Sean Wang (Hollanda, Çin, Fransa) , Yunanistan, 2021).

  1. Bergamo Film Buluşması, 11-19 Mart 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek.
error: Content is protected !!