Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Baci Perugina 100 yaşını Dolce & Gabbana ile kutluyor

Vita gazette – Perugia doğumlu Luisa Spagnoli, tam 100 yıl  bugün uluslararası bir marka olan çikolatasını yarattı. Bir aşk ürünü olan Baci Perugiana bir asır sonra bir başka İtalyan efsane markası Dolce & Gabbana ile doğum yılını kutluyor.

I Baci Perugina: Kimine göre nefis bir çikolata; kimine göre bir tutkulu aşk hikayesinin simgesi; kimine göre muhteşem bir girişimcilik örneği; Kimine göre de bir yaratıcılık dehası… Ama hepsinin üzerini Baci Perugina gibi tutkulu bir aşk sosu kaplıyor. 1922 yılında Perugia’da yeni bir yaratıcı dehayla, artıklardan doğranmış ve eritilmiş çikolatanın bir kombinasyonu tasarlanarak krema gibi bir dolgu edildi. Üzeri mükemmel bir şekilde kavrulmuş fındıkla dolduruldu. Tamamı Luisa bitter çikolata ile kaplandı. Ve ortaya bir yumruğun boğumlarını hatırlatan lezzetli bir çikolata çıktı. Bu nedenle ilk üretimlerine yumruk anlamına gelen Cazzotto denildi.

Aşk hikayesinin taraflarından biri güçlü, cesur ve girişimci ruhlu Luisa Spagnoli’dir. Diğeri Cazzotto ismini değiştirmeyi düşünen Perugina’nın kurucu ortağı Giovanni Buitoni’ydi. Birkaç yıl sonra, Perugina Sanat Yönetmeni Federico Seneca, ortaklardan Luisa ve Giovanni arasındaki gizli aşktan esinlenerek, her öpücüğü bir aşk mesajıyla sarma, efsanevi yıldızlı zarfın içine romantik ifadeler yerleştirme fikrini buldu.

İkonik parşömenlerin eklenmesiyle Baci Perugina, zamansız bir efsane olmak için basit çikolatalar olmayı bıraktı. Hayez’in “Öpücük” tablosundan esinlenerek yıldızların altında öpüşen çifti tasvir eden mavi ve gümüş kutuyu tasarlayan da Federico Seneca’ydı. O zamandan beri her detay ikonik hale geldi. Bugün bu çikolatalar 100 yaşına giriyor, halen yenilik yapmaya ve duyguların habercisi olmaya devam ediyor. Yüksek moda tasarımcısı Dolce & Gabbana’, Baci Perugina’yı doğdukları andan itibaren ayırt eden İtalyan ruhunu, sevgisini ve tutkusunu dikkate alarak, yüzüncü yıla adanmış paketleri yorumluyor…

Bugün Baci Perugina, 187 ülkede 2.000’den fazla global ve yerel marka ile faaliyet gösteren, dünyanın lider gıda şirketi Nestlè grubuna aittir.  Ancak Dolce & Gabbana Baci’nin özünü koruyarak, firmasının tartışılmaz yaratıcılığıyla harmanlayan bir tarzı yarattı. İlki 100 Yıl Kutlama Koleksiyon ve Baci Classico’yu yıl boyunca giydiren bir tasarım. İkincisi ise, Yüzüncü Yıl’da Baci’nin Sevgililer Günü için sınırlı üretilen bir versiyon olarak tasarlandı ve üretildi. Ağzımızın tadı hep Baci Perugina tadında olsun.. 

error: Content is protected !!