Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Sinema’nın Yıldızları Venedik’te

Vita gazette: Efsane şehir Venedik, 79. Film Festivali nedeniyle kapılarını sinema dünyasının yıldızlarına açtı. Korona virüs nedeniyle rafa kaldırılan kırmızı halı bu yıl yeniden, sanat yoluna seriliyor. Prestijli “Altın Aslan” ödülü için yarışacak filmler arasında önemli birçok yönetmenin merakla beklenen yapımları bulunuyor.

Biz de Vita gazette olarak, okuyucularımız için birbirinden ilginç yapımlar üzerinde kısa bir yıldızlar turu yaptık…

ANA YARIŞMA

Açılış Filmi: White Noise

Yönetmen: Noah Baumbach

Oyuncular: Adam Driver, Greta Gerwig, Don Cheadle, Raffey Cassidy, Sam Nivola, May Nivola, Jodie Turner-Smith, André L. Benjamin ve Lars Edinger

Sinopsis: Çağdaş bir Amerikan ailesinin, aşkın evrensel gizemleriyle, ölümle ve hayattaki mutluluğun olasılığıyla boğuşurken, gündelik hayatın sıradan çatışmalarıyla başa çıkma süreci dramatize ediliyor. 

Il Signore Delle Formiche

Yönetmen: Gianni Amelio

Başrol Oyuncuları: Elio Germano, Sara Serraiocco, Luigi Lo Cascio

Sinopsis: İtalyan şair, oyun yazarı ve yönetmen Aldo Braibanti, 1968’de gey faaliyetlerini suç sayan Faşist dönem yasası uyarınca hapse atılır. Muhbir, oğlunu elektroşok dönüştürme tedavisine zorlayan ortağının babasıdır.

The Whale

Yönetmen: Darren Aronofsky

Ana Oyuncular: Brendan Fraser, Sadie Sink, Hong Chau, Samantha Morton, Ty Simpkins

Sinopsis: Şiddetli obeziteden muzdarip münzevi bir İngilizce öğretmeni, kurtuluş için son bir şans için ayrı yaşadığı genç kızıyla yeniden bağlantı kurmaya çalışır.

L’Immensita

Yönetmen: Emanuele Crialese

Başrol Oyuncuları: Penélope Cruz, Luana Giuliani, Vincenzo Amato, Patrizio Francioni

Sinopsis: 1970’lerde Roma’da geçen, Clara (Cruz) ve çocukları etrafında dönen bir aşk hikayesi.

Sant’Omer

Yönetmen: Alice Diop

Başrol Oyuncuları: Kayije Kagame, Guslagie Malanda, Valérie Dréville, Aurélia Petit

Sinopsis: Rama adında genç bir romancı, 15 aylık kızını Fransa’nın kuzeyinde bir sahilde terk ederek öldürmekle suçlanan Laurence Coly’nin Saint-Omer Ceza Mahkemesi’ndeki davasına tanık olur. Rama, bu olayları yeni romanı için kullanmayı planlıyor, ancak duruşma sırasında öğrendikleri, sorularını kesinleştiriyor.

Blonde

Yönetmen: Andrew Dominik

Başrol Oyuncuları: Ana de Armas, Adrien Brody, Bobby Cannavale

Sinopsis: Joyce Carol Oates’in çok satan romanından uyarlanan Blonde, Marilyn Monroe’nun cesurca yeniden tasarlanmış kurgusal bir portresidir.

Tàr

Yönetmen: Todd Field

Ana Oyuncular: Cate Blanchett, Noémie Merlant, Nina Hoss, Sophie Kauer, Julian Glover, Allan Corduner, Mark Strong

Sinopsis: Todd Field’ın yeni filminde Cate Blanchett, yaşayan en büyük besteci ve şeflerden biri tarafından kabul edilen Lydia Tár rolünde. Film, uluslararası klasik müzik dünyasında geçiyor.

Love Life

Yönetmen: Koji Fukada

Başrol Oyuncuları: Fumino Kimura, Kento Nagayama, Atom Sunada

Sinopsis: Love Life, trajik bir kazayla barışçıl yaşamları bozulan bir karı kocanın hikayesini anlatıyor.

Bardo, (or False Chronicle Of A Handful Of Truths)

Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu

Ana Oyuncular: Daniel Giménez Cacho, Griselda Siciliani, Ximena Lamadrid, Iker Sanchez Solano, Andrés Almeida, Francisco Rubio

Sinopsis: BARDO, ünlü bir Meksikalı gazeteci ve belgesel yapımcısının hikayesini anlatıyor. Evine dönen gazeteci kimliğiyle, ailevi ilişkileriyle boğuşurken, varoluşsal bir krizle ülkesinin geçmişi ve çılgın anılarıyla da mücadele ediyor. Film, epik bir kişisel yolculuğa karşı kurulmuş nostaljik bir komedi niteliğini taşıyor.

Athena

Yönetmen: Romain Gavras

Başrol Oyuncuları: Dali Benssalah, Sami Slimane, Anthony Bajon, Ouassini Embarek, Alexis Manenti

Sinopsis: Costa-Gavras’ın oğlu Romain Gavras’ın ilk uzun metrajlı filmi. Genç bir göçmen polis tarafından trajik bir şekilde öldürülür. Üç kardeşinin hayatı kaosa sürüklenir. Ladj Ly (Cannes ödüllü Les Misérables’dan) tarafından yazılan ve üretilen film, Paris’te bir banliyöde geçiyor ve bir halk ayaklanmasını anlatıyor.

Bones and All

Yönetmen: Luca Guadagnino

Ana Oyuncular: Taylor Russell, Timothée Chalamet, Mark Rylance, André Holland, Chloë Sevigny, Jessica Harper, David Gordon Green, Michael Stuhlbarg, Jake Horowitz

Sinopsis: Bones and All Alberto, Amerikan Rüyası’nın kıyısında yaşarken onun kurbanı olanlar hakkında. Diğer konuların yanı sıra yamyamlıkla mücadele eden film, toplumun sınırlarında nasıl hayatta kalacağını öğrenen genç bir kadın hakkında.

The Eternal Daughter

Yönetmen: Joanna Hogg

Başrol Oyuncuları: Tilda Swinton, Joseph Mydell, Carly-Sophia Davies

Sinopsis: Hatıra yönetmeni Joanna Hogg’un yeni filmi, orta yaşlı bir kız ve annesinin hikayesini anlatıyor. İkili, bir zamanlar büyük bir malikane olan, şimdi neredeyse boş, gizemli bir otel olan eski aile evlerine döndüklerinde uzun süredir gömülü olan sırlarla yüzleşirler.

Beyond The Wall 

Yönetmen: Vahid Celilvand

Başrol Oyuncuları: Navid Mohammadzadeh, Diana Habibi, Amir Aghaee

Sinopsis: Kör bir adamın rutin hayatına gezgin bir kadının girmesiyle her şey alt üst olur.

The Banshees of Inisherin

Yönetmen: Martin McDonagh

Ana Oyuncular: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Kerry Condon, Barry Keoghan

Sinopsis: Three Billboards Outside Ebbing’in yönetmeni Missouri, İrlanda’da bir film seti ile geri döndü ve iki arkadaştan birinin arkadaşlıklarını aniden bitirmesiyle ortaya çıkan bir çatışmaya odaklanıyor. Veya Alberto Barbera’nın sözleriyle, “Beckett türünde bir hikaye.”

Argentina, 1985

Yönetmen: Santiago Mitre

Başrol Oyuncuları: Ricardo Darín, Peter Lanzani, Alejandra Flechner, Norman Briski

Sinopsis: Arjantin, 1985, Julio Strassera, Luis Moreno Ocampo ve olası kahramanlardan oluşan genç hukuk ekibinin, sürekli tehdit altında Arjantin’in en kanlı ordusunu kovuşturmaya cüret ettikleri David-Goliath savaşındaki gerçek hikayesinden esinlenmiştir. Askeri Cunta’nın kurbanlarına adalet getirmek için, her şeye karşı, zamana karşı bir yarışı anlatıyor.

Chiara

Yönetmen: Susanna Nicchiarelli

Başrol Oyuncuları: Margherita Mazzucco, Andrea Carpenzano, Carlotta Natoli, Paola Tiziana Cruciani, Luigi Lo Cascio

Sinopsis: Nico’nun yönetmeni, bu filmde Assisi’li St. Clare’in hikayesini anlatıyor. Yıllar süren araştırmalardan sonra bir araya getirilen bir filmle geri döndü.

Monica

Yönetmen: Andrea Pallaoro

Ana Oyuncular: Trace Lysette, Patricia Clarkson, Adriana Barraza, Emily Browning, Joshua Close

Sinopsis: Bir genç olarak ayrıldığından beri ilk kez annesi ve ailesinin geri kalanıyla yeniden bağlantı kuran Monica, iyileşme ve kabullenme yoluna girer. Film, Monica’nın iç dünyasını, ruh halini, acılarını, korkularını, ihtiyaç ve arzularını inceleyerek evrensel terk ve bağışlama temalarını keşfediyor.

No Bears

Yönetmen: Cafer Panahi

Ana Oyuncular: Jafar Panahi, Naser Hashemi, Vahid Mobaseri, Bakhtiar Panjeei, Mina Kavani, Reza Heydari

Sinopsis: İranlı Jafar Panahi, kendi ülkesinde yeniden tutuklandı, ancak yeni filmi 2022 Venedik Film Festivali’nde gösteriliyor. No Bears,  Gizli, kaçınılmaz engeller, batıl inancın gücü ve güç mekaniği tarafından engellenen iki paralel aşk hikayesini anlatıyor.

All The Beauty and The Bloodshed

Yönetmen: Laura Poitras

Sinopsis: Belgeselci Laura Poitras’ın son filmi olağanüstü sanatçı Nan Goldin hakkında ve bütün bir neslin resmini çiziyor. Poitras, 1970’ler-80’lerin yeraltı New York City sahnesi efsanesini doğuran nesili Goldin üzerinden aktarıyor.

A Couple

Yönetmen: Frederick Wiseman

Başrol Oyuncuları: Nathalie Boutefeu

Sinopsis: A Couple hakkında henüz pek bir şey bilinmiyor, ancak Wiseman bu filmi Paris kırsalında tecrit edilmişken ortağı Nathalie Boutefeu ile yaptı.

The Son

Ana Oyuncular: Hugh Jackman, Laura Dern, Vanessa Kirby, Zen McGrath, Anthony Hopkins, Hugh Quarshie

Sinopsis: Baba’nın yönetmeni. Eski karısı genç oğluyla birlikte ortaya çıktığında kaosa sürüklenen bir adamın hikayesiyle geri döndü.

2022 Venedik Film Festivali: YARIŞMA DIŞI KURMACA

The Hanging Sun

Yönetmen: Francesco Carrozzini

Ana Oyuncular: Alessandro Borghi, Jessica Brown Findlay, Sam Spruell, Frederick Schmidt, Raphael Vicas, Peter Mullan, Charles Dance

Özet: Jo Nesbo’nun “Gece Yarısı Güneşi” adlı romanından uyarlanan bu kara gerilim filmi, güneşin hiç batmadığı Norveç yazının nadide atmosferlerinin ortasında geçiyor. Eski işvereninden kaçan gönülsüz bir tetikçi, vicdanının gerçek doğasını test eden olaylarla karşı karşıya kaldığı izole bir köye sığınır.

When The Waves Are Gone 

Yönetmen: Lav Diaz

Ana Oyuncular: John Lloyd Cruz, Ronnie Lazaro, Shamaine Centenera-Buencamino, Dms Boongaling

Sinopsis: Lav Diaz’ın yeni filmi, Filipin’in en iyi dedektiflerinin biri hakkında. Diaz dedektif üzerinden siyaset, uyuşturucu ve kurumlar arasında kendisini ahlaki bir yol ayrımında bulur.  

Living 

Yönetmen: Oliver Hermanus

Ana Oyuncular: Bill Nighy, Aimee Lou Wood, Alex Sharp, Tom Burke

Sinopsis: Living, 2022 Venedik Film Festivali programında Dünya Prömiyerini başka bir festivalde (Sundance, Ocak ayında) yapmış olan tek filmdir. Ancak istisna Venezia 79 tarafından jüri üyesi Kazuo Ishiguro’ya bir saygı duruşu olarak yapıldı: film, Akira Kurosawa’nın başyapıtı Ikiru’nun yeniden çevrimi – sadece olaylar artık Japonya’da değil, 1950’lerin Londra’sında gerçekleşiyor.

Dead For A Dollar 

Yönetmen: Walter Hill

Ana Oyuncular: Christoph Waltz, Willem Dafoe, Rachel Brosnahan, Warren Burke, Benjamin Bratt

Konusu: Bu western, yıllar önce hapse gönderdiği profesyonel bir kumarbaz ve kanun kaçağı olan yeminli düşmanıyla karşılaşan ünlü bir ödül avcısını konu alıyor.

Call Of God 

Yönetmen: KIM Ki-Duk

Başrol Oyuncuları: Zhanel Sergazina, Abylai Maratov

Özet: Kim Ki-Duk’un son çalışması estonyalı yönetmen Weber tarafından tamamlandı.

Dreamin’ Wild 

Yönetmen: Bill Pohlad

Ana Oyuncular: Casey Affleck, Noah Jupe, Zooey Deschanel, Chris Messina, Jack Dylan Grazer, Walton Goggins, Beau Bridges

Sinopsis: ABD’nin uzak bir kasabasında yaşayan çok genç iki müzisyen bir müzik albümü kaydetmeye karar verirler. Albüm başarılı olmaz. İçlerinden bir tanesi kariyer olarak müziğin peşinden koşmaya devam eder.  Yirmi yıl sonra, şarkılardan biri YouTube’da yeniden ortaya çıkıyor ve sansasyon yaratıyor.

Master Gardener 

Yönetmen: Paul Schrader

Ana Oyuncular: Joel Edgerton, Sigourney Weaver, Quintessa Swindell

Özet: Kendini güzel bir mülkün arazisine bakmaya ve zengin bir dul olan işverenine özendirmeye adamış titiz bir bahçıvanın hikayesi.

Siccita 

Yönetmen: Paolo Virzi

Ana Oyuncular: Claudia Pandolfi, Silvio Orlando, Valerio Mastandrea, Sara Serraiocco, Elena Lietti, Gabriel Montesi, Tommaso Ragno, Max Tortora, Monica Bellucci, Diego Ribon, Vinicio Marchioni, Emanuela Fanelli

Özet: Roma’da 3 yıldır yağmur yağmıyordur. İç içe geçmiş bir grup karakter su kıtlığı ile uğraşırken, düzenlemeler ve gelenekler değişiyor.

Pearl 

Yönetmen: Ti West

Ana Oyuncular: Mia Goth, David Corenswet, Tandi Wright, Matthew Sunderland, Emma Jenkins-Purro

Özet: Ailesinin ıssız çiftliğinde mahsur kalan Pearl, dindar annesinin sert ve baskıcı gözetimi altında hasta babasıyla ilgilenmek zorundadır. Filmlerde gördüğü gibi göz alıcı bir hayat arzulayan Pearl’ün hırsları, baştan çıkarıcılıkları ve baskıları çarpışır.

Don’t Worry Darling 

Yönetmen: Olivia Wilde

Ana Oyuncular: Florence Pugh, Harry Styles, Chris Pine, Olivia Wilde, KiKi Layne, Gemma Chan

Özet: Bu çarpıcı psikolojik gerilim, çok gizli Zafer Projesi için çalışan adamların ve ailelerinin barındığı deneysel bir şirket kasabası olan Victory’nin idealize edilmiş topluluğunda yaşayan bir çift, Alice (Pugh) ve Jack (Styles) hakkındadır. Bu çöl ütopyasında hayat mükemmeldir, her ihtiyaçları şirket tarafından sağduyu ve Zafer davasına sorgusuz bağlılık karşılığında karşılanır. Ancak pastoral hayatlarında çatlaklar belirmeye başladığında, uğursuz bir şeyin flaşlarını ortaya çıkarırken, Alice, Victory’de tam olarak ne yaptıklarını ve neden yaptıklarını sorgulamaya başlar.

Yarışma Dışı – Kurmaca Olmayan

Freedom On Fire: Ukraine’s Fight For Freedom 

Yönetmenler: Evgeny Afineevsky ve Alex Kashpur

Sinopsis: Senkron ses ile kaydedilmiş, günümüze kadar devam eden olaylar temel alınarak yapılmış militan bir film.

The Matchmaker 

Yönetmen: Benedetta Argenteri

Özet: Yönetmen, İngiliz cihatçı Tooba Gondal ile röportaj yapıyor ve IŞİD konusunu halifeliğin bir parçası olan kadınların bakış açısından ele almaya çalışıyor. Sonuç, Gondal’ın rahatsız edici portresi ve IŞİD’in kadınlar üzerinde uyguladığı gücün güçlü bir analizi.

Gli Ultimi Giorni Dell’umanita 

Yönetmenler: Enrico Ghezzi ve Alessandro Gagliardo

Sinopsis: Yaklaşık üç yıl boyunca çekilen film, kameranın arkasındaki biri tarafından görülen yaşam üzerine bir meditasyondur.

A Compassionate Spy 

Yönetmen: Steve James

Özet: Atom bombasının yaratılmasına yol açan Manhattan Projesi’nin bir parçası olmaya çağrılan ve sonunda ideallerinden hareketle Ruslar için casus olmaya karar veren parlak genç bir fizikçi hakkında etkileyici bir belgesel.

Music For Black Pigeons

Yönetmenler: Jorgen Leth & Andreas Koefoed

Özet: Müzik çalmak ve onu dinlemek nasıl bir duygu? Yönetmen Jorgen Leth, müzik yapmanın ne olduğunu anlatmaya çalışan müzisyenlere de aynı soruyu soruyor.

The Kiev Trial (Yön. Sergei Loznitsa)

Yönetmen: Sergei Loznitsa

Sinopsis: Kiev Davası, ülkedeki Yahudilerin yok edilmesine yol açan nazi hiyerarşilerine karşı Ukrayna’daki davayı belgeliyor.

In Viaggio 

Yönetmen: Gianfranco Rosi

Sinopsis: Notturno ve Sacro Gra’nın yönetmeni, Papa Francis’in “crucis üzerinden” seyahatlerini daha önce hiç görmediğimiz şekilde belgeleyerek, ilk kez kendisi tarafından çekilmeyen bir şeyin kurgusunu yapıyor.

Bobi Wine Ghetto President 

Yönetmenler: Christopher Sharp & Moses Bwayo

Sinopsis: Festivale katılacağı doğrulanan Uganda’nın “getto başkanı” Bobi Wine hakkında bir belgesel.

Nuclear 

Yönetmen: Oliver Stone

Sinopsis: “Nükleer güçten kaçınılmalı mı, yoksa bu güç insanlığı kurtarabilir mi?” soruları üzerinden çekilen bir film.

Yarışma Dışı – Diziler

Kopenhag Kovboyu: Bölüm 1-6

Yönetmen: Nicolas Winding Refn

Başrol Oyuncuları: Angela Bundaloviç, Andreas Lykke Jorgensen, Li li Zhang, Zlatko Buric, Ramadan Huseini, Dragana Milutinovic

Konusu: Miu adında genç bir kadın kahraman, Kopenhag’ın suç cehenneminde seyahat eder.

Riget Exodus (Krallık Exodus): Bölüm 1-5

Yönetmen: Lars Von Trier

Ana Oyuncular: Bodil Jørgensen, Mikael Persbrandt, Tuva Novotny, Lars Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Nicolas Bro, Alexander Skarsgård

Özet: Hayalet dizi The Kingdom’dan fazlasıyla etkilenen uyurgezer Karen, hastaneyi kıyametten kurtarmak için dizinin çözülmemiş sorularına yanıt arıyor. Bir gece derin bir uykuda olan Karen karanlığa girer ve kendini açıklanamaz bir şekilde hastanenin önünde bulur. Krallığın kapısı bir kez daha açılır. 

HORİZONS EXTRA

Origin Of Evil (Yön. Sebastien Marnier) (açılış filmi)

Hanging Gardens (Yön. Ahmed Yassin Al Daradji)

Amanda (Yön. Carolina Cavalli)

Red Shoes (Yön. Carlos Eichelmann Kaiser)

Nezouh (Yön. Soudade Kaadan)

Notte Fantasma (Yön. Fulvio Risuleo)

Without Her (Yön. Arian Vazirdaftari)

Valeria Is Getting Married (Yön. Michal Vinik)

Goliath (Yön. Adilkhan Yerzhanov)

HORİZONS

Princess (Yön. Roberto De Paolis) (açılış filmi)

Victim (Yön. Michal Blasko)

On The Fringe (Yön. Juan Diego Botto)

Trenque Lauquen (Yön. Laura Citarella)

Vera (Yön. Tizza Covi, Rainer Frimmel)

Innocence (Yön. Guy Davidi)

Blanquita (Yön. Fernando Guzzoni)

For My Country (Yön. Rachid Hami)

A Man (Yön. Kei Ishikawa)

Bread And Salt (Yön. Damian Kocur)

Luxembourg, Luxembourg (Yön. Antonio Lukich)

Ti Mangio Il Cuore (Yön. Pippo Mezzapesa)

To The North (Yön. Mihai Mincan)

Autobiography (Yön. Makbul Mubarak)

The Sitting Duck (Yön. Jean-Paul Salome)

World War III (Yön. Houman Seyedi)

The Happiest Man In The World (Yön. Teona Strugar Mitevska) 

The Bride (Yön. Sergio Trefaut)

error: Content is protected !!