Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Botticelli’nin “Kederin Adamı” 45,4 Milyon Dolara Satıldı

Vita gazette -Bir sanat eseri ne kadar değerli olabilir? Rönesans döneminden ise on milyonlarca avro! Rönesans döneminin en büyük ressamlarından Sandro Botticelli’nin “The Man of Sorrows-Kederin Adamı” (Kederin Adamı) adlı eseri 45,4 milyon dolara satıldı.

1445 Floransa doğumlu Botticelli’nin, son dönemlerine denk gelen 1500 yılında Hz. İsa’yı betimlediği  “Kederin Adamı” isimli tablosu Sotheby’s New York merkezinde açık artırmaya sunuldu. Tablo, 7 dakika süren açık artırma sonucunda 45,4 milyon dolara alıcı buldu.

Eser, meleklerle çevrili siyah bir zemin üzerine bir İsa portresini temsil ediyor. Elleri yaralı ve iplerle bağlanmışken, başında dikenli bir taç olan önemli ve dramatik bir temsil. Sotheby’s Old Masters’ın bölüm başkanı Christopher Apostle tablonun değerini ve niteliğini, “Bu, kendi ölümlülüğüyle yüzleşen olgun bir insanın metafizik bir tablosu ve onu bu kadar hareketli yapan da bu: biri yaşlandıkça daha içe dönük, daha metafizik, daha manevi hale geliyorlar. Ve bence bu görüntüde bunu çok derinden gösteriyor” diye açıklıyor.

Bu çalışmanın tahmini değeri başlangıçta daha düşüktü, ancak birkaç hafta önce ortaya çıkan tablo üzerinde uzmanların yaptığı çalışmalar fiyatı artırdı. Araştırmalar aslında Botticelli’nin eseri olan temel bir çizimi gün ışığına çıkardı. Çizim, bir Madonna’yı çocukla farklı boya katmanları altında tasvir ediyor. 

 

 

error: Content is protected !!