Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Bugün günlerden AB

Vita gazette – Bugün Avrupa Birliği’nin (AB) doğum günü. AB düşüncesi, eserleri birçok sanat yapıtına ilham vermiş, politik düşünür, şair, yazar ve İtalyan dilinin babası, Dante’ye kadar gidiyor. Kutlu olsun! Kuruluş değerleriyle çok yaşasın…

Bugün 9 Mayıs Avrupa Günü. Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman, 9 Mayıs 1950’de, gelecekteki federal birlik hedefiyle danışmanı Jean Monnet tarafından tasarlanan, “Avrupa entegrasyon süreci”nin başlangıcını belirleyen tasarıyı açıklamıştı. Amacı barışı korumak olan bu tasarının öncelikli hedefi ekonomik birliği sağlamaktı.

Ve 9 Mayıs 1950’de, Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın bulunduğu Paris’teki Quai d’Orsay’da Avrupa Topluluğu doğdu. O gün basın saat 18.00’de çağrılmıştı ve tarihe damga vuracak bir haber bekliyordu. Fransa Dışişleri Bakanı Schuman ve danışmanı Monnet tarafından hazırlanan bildirgenin ilk satırları şu cümlelerle başlıyordu: “Bizi tehdit eden tehlikelerin karşı yaratıcı girişimler olmadan dünya barışı korunamazdı.” Ve devam etti: “Bazı temel ürünleri bir araya toplayarak ve alınan kararları Fransa, Almanya ve onlara katılan ülkeleri bağlayıcı olacak yeni bir Yüksek Otorite kurularak, barışın korunması için vazgeçilmez bir Avrupa federasyonunun ilk somut temelleri oluşturulacaktır.” O zamanlar, on yıllar boyunca Avrupa Birliği’nin doğuşuna yol açacak olan herhangi bir askeri gücün (kömür ve çelik) ön koşulu olan hammaddelerin yönetimiyle görevlendirilecek uluslarüstü bir Avrupa kurumu yaratmaya yönelik ilk öneriydi.

Avrupa Ekonomik Topluluğu,  9 Mayıs 1985’te Milano’da düzenlenen zirvede de Schuman’ın kömürün paylaşımından başlayarak Avrupa ekonomik çekirdeğinin oluşturulması önerisinin anısına bu tarihi “Avrupa Günü” olarak kabul etti. Ve Avrupa Birliği’ne doğru ilk adım olan çelik rezervleri, barışın korunması için “vazgeçilmez” kabul edildi.

Beethoven’un Avrupa Marşı

Bugün Avrupa Birliği’nin dalgalanan bayraklarıyla birlikte, birliğin sembollerinden Avrupa Marşı her yerde dinleniyor. Peki ama neden?

Çünkü Ludwig Van Beethoven tarafından 1823 yılında bestelediği 9. Senfoni’nin “Neşeye Övgü” anlamına gelen “Ode to Joy” bölümünü, Friedrich Schiller’in 1785 yılında kaleme aldığı ‘An die Freude’ adlı şiirine dayandırıyor. Schiller bu şiirinde, insan ırkının kardeşlik ortamı içinde yaşaması idealine yer vermiştir. Benzer düşüncelere sahip alan Beethoven, “Neşeye Övgü” bölümünü Schiller’den esinlenerek yazmıştır. Beethoven’in 9. Senfonisi’nin son bölümünden uyarlanan Avrupa Marşı, 1972 yılında Avrupa Konseyi tarafından kabul edilmiştir. Bu yüzyılın en önemli şeflerinden biri olan Herbert von Karajan, Avrupa Konseyi’nin ricasını kırmayarak, solo piyano, nefesli çalgılar ve senfoni orkestraları için üç adet enstrümental düzenleme yazmıştır. Avrupa Marşı’nda herhangi bir lirik (yazılı) anlatım yoktur. Ancak müziğin evrensel dili kullanılarak AB’nın öncelikleri olan özgürlük, barış ve dayanışma konularında mesajlar verilmektedir.

1985 yılına gelindiğinde Avrupa Marşı, Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları tarafından birliğin resmi marşı olarak kabul edilmiştir. Unutulmamalıdır ki, Avrupa Marşı üye ülkelerin milli marşlarının yerini almayı değil, paylaşılan ortak değerleri ve farklılıklar içinde birlik olabilme başarısını kutlamayı hedeflemektedir.

9 Mayıs: II. Dünya Savaşı sona erdi

Tarih aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı’nın resmi olarak sona erdiğini gösteren güne de denk geliyor: 9 Mayıs 1945, Hermann Göring ve Vidkun Quisling’in yakalanmasının ardından Nazilerin Sovyetlere teslim olmasını takip eden gün. Savaşın sonu ve Nazi-Faşizmin kesin çöküşü SSCB’de kutlandı ve bugün 9 Mayıs’ta Rusya’da hala hatırlanıyor. Birçok Batı ülkesinde 8 Mayıs’ta kutlanır. 1964’ten 1985’e kadar Avrupa Konseyi, 5 Mayıs 1949’daki kuruluşunu anmak için 5 Mayıs’ı “Avrupa Günü” olarak kutladı.

Avrupa’nın Geleceği Konferansı

Bu Mayıs ayında Birlik kurumları, tüm Üye Devletlerde ve ayrıca Birlik kurumlarının Brüksel, Lüksemburg ve Strazburg’daki merkezlerinde çok çeşitli çevrimiçi ve yüz yüze faaliyetlere kapısını açtı. 7 Mayıs’tan itibaren olağanüstü ziyaretler, tartışmalar, interaktif sunumlar ve oyunlar için Avrupa Parlamentosu’nu Brüksel ve Strasbourg ofislerinde ziyaret etmek mümkün. Festivali kutlamak için Brüksel’deki Citizens” Garden’da bir klasik müzik konseri düzenlendi. Avrupa Günü 2022, Avrupa’nın Geleceği Konferansına adanmıştır: Sorularınızı doğrudan Avrupa Parlamentosu üyelerine aktararak tartışmaya katılabilirsiniz. Bu yıl, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği Konseyi’nin açık günü 7 Mayıs’ta gerçekleşti: Brüksel’deki Justus Lipsius binasında, Konsey ve 27 üye ülke keşfetmek için özel stantlar, interaktif oyunlar ve bilgi içeriği kurdular. Avrupa Konseyi ve AB Konseyi’nin ana merkezi olan Avrupa Sarayı’nda rehberli bir tura çıkma organizasyonu hazırlandı. Ayrıca 7 Mayıs’ta Brüksel’de Avrupa Komisyonu’nun genel merkezi olan Berlaymont binası da ziyaretçilere açıldı.

error: Content is protected !!