Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Bir virüsümüz daha oldu: Adı Langya

Vita gazette: Çin’de yeni bir virüs ortaya çıktı. Hayvanlardan insana bulaştığı varsayılan ve şimdiye kadar yaklaşık 35 kişide tespit edilen virüs, bilim adamları ve hastalık kontrol merkezleri tarafından takibe alındı.
Küresel ısınma, iklim krizi, tahrip ettiğimiz doğa virüslerin hayvanlardan insanlara bulaşma riskini ve hızını arttırıyor. Son yıllarda dünyayı peş peşe hakimiyeti altına alan virüs salgınları da bunun bir göstergesi. Korona ve versiyonları ile halen mücadale ederken, maymun çiçeği ve şimdi de Langya virüsü karşımıza çıktı.
Langya (Layv), Çin’in Şantung ve Henan eyaletlerinde 35 kişide tespit edildi. Bu vakaların çoğu çiftçilerde görülürken, bazıları fabrika çalışanları arasında ortaya çıktı. Şu anda virüsün insanlar arasında yayıldığına dair herhangi bir bulgu bulunmuyor. Uzmanlar, bu kişilerin virüsü hayvanlardan kaptığını düşünüyor. Virüs, test edilen sivri farelerinin yüzde 27’sinde, köpeklerin yüzde 5’inde ve keçilerin yüzde 2’sinde tespit edildi.
Hakkında ilk bulguların New England Tıp Dergisi’nde yayımlandığı virüsün en çok kır farelerinde görüldüğü belirtildi. Çalışmanın ortak yazarı Duke-NUS Tıp Fakültesi’nden Prof. Şimdiye kadar ölüme ya da ağır hastalığa neden olmayan virüsün septomları arasında ateş, yorgunluk ve öksürük gibi belirtiler bulunuyor. Ancak uzmanlar doğada bulunan virüslerin insanlara ilk bulaştığı dönemlerde öngörülemeyen sonuçlara yol açabileceğine işaret ederek, dikkatli olunması gerektiğini belirtiyorlar.

error: Content is protected !!