Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Cumhurbaşkanı Mattarella, Başbakan Draghi’nin istifasını reddetti

Vita gazette – Cumhurbaşkanı Mattarella, Başbakan Mario Draghi’nin istifasını reddetti.  Ve kendisini durum değerlendirmesini yapmak ve bir çözüm bulmak üzere parlamentoya gitmeye davet etti

Corona ve devamında gelen Ukrayna kriziyle zorda olan kesimlere yönelik hazırlanan paket, dün hükümet ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin desteği olmadan senatodan güven oyu aldı. Ancak hükümette bir süredir Ukrayna’ya yapılan silah yardımları nedeniyle yaşanan kriz, oylamaya da yansıdı.  5 Yıldız Hareketi, çalışanlara ve işyerlerine yönelik hazırlanan yardım paketinin yetersizliğini gerekçe göstererek oylamaya katılmadı.

Ve devamında Başbakan Draghi yazılı bir duyuruyla, “Bu gece istifamı Cumhurbaşkanı’na sunacağımı açıklamam gerekiyor. Şu anda Parlamentodaki oylar siyasi açıdan çok hayati. Kuruluşundan bu yana bu yetkilileri destekleyen ülke çapındaki birliğin büyük çoğunluğu artık orada değil” dedi.

Ancak İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Draghi’nin istifasını reddetti. Ve çözüm bulmak üzere parlamentoya davet etti.  Başbakan Draghi’nin çarşamba günü parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi ve üst kanat Senato’ya kriz hakkında hitap etmesi ve hükümeti için güvenoyu araması bekleniyor.

M5s’ten Ukrayna politikasındaki anlaşmazlık nedeniyle Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile birlikte bazı parlamenterler ayrılmış ve yeni bir grup kurmuştu.  Anlaşmazlık M5s lideri Giuseppe Conte’nin Ukrayna’ya silah yardımına karşı çıkmasından kaynaklanıyordu. Başbakan Draghi hükümetinin, yeni siyasi gelişmeler sonrası M5s’in desteği olmadan da güvenoyu alması bekleniyor.

error: Content is protected !!