Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

NATO ateşi büyüyor!

Finlandiya NATO’ya resmen başvuruyor

Vita gazette – Finlandiya NATO üyeliği için resmen başvurma kararı aldı. Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin, duyuruyu Helsinki’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak bir basın toplantısı ile yaptı.

Finlandiya cumhurbaşkanı ve hükümeti yaptığı açıklamada, İskandinav ülkesinin NATO üyeliğine başvurmayı planladığını ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının ortasında 30 üyeli Batı askeri ittifakının genişlemesinin önünü açtığını duyurdu. Karar, Finlandiya Parlamentosu’nda onaylandıktan sonra, resmi üyelik başvurusu yapılacak. Bu işlemlerin önümüzdeki hafta tamamlanması bekleniyor.

NATO: “Üyelik çabuk ve pürüzsüz gerçekleşecek”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, geçtiğimiz günlerde Finlandiya’nın üyeliğinin çabuk ve pürüzsüz şekilde gerçekleşeceğini açıklamıştı.

Türkiye kapıyı araladı

Bu açıklamadan sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine “olumlu bakmamız mümkün değil” açıklamasını yapmıştı.  Ancak geçtiğimiz Cuma günü yapılan bu açıklamadan sonra, Pazar günü Reuters haber ajansına konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Danışmanı İbrahim Kalın, “Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması konusunda kapıyı kapatmadı, İskandinav ülkelerindeki terörist faaliyetlerine ilişkin kısıtlama istiyor” demişti.

Putin: “Hata olur”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün talebiyle yapılan telefon görüşmesinde ‘ülkesinin NATO’ya üyeliğinin’ hata olacağını söylemişti. Putin, “Finlandiya’nın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit olmadığı için geleneksel askeri tarafsızlık politikasından vazgeçmenin bir hata olacağını” vurgulamış, “Ülkenin dış politikasındaki böyle bir değişiklik, uzun yıllardır iyi komşuluk ve ortaklık, iş birliği ruhuyla inşa edilen ve karşılıklı yarar sağlayan Rusya-Finlandiya ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.” demişti

İsveç bekleniyor

Finlandiya’nın ardından İsveç’ten de benzer bir adım bekleniyor. İki İskandinav ülkesi NATO ile yakın ilişkiler kurmuş, ancak askeri tarafsızlık politikası izlemişti.

Papa Francis: NATO Rusya’nın kapısında havlıyor

Katolik dünyası ruhani lideri Papa Francis, İtalya’nın önde gelen gazetelerinden Corriere Della Sera’a verdiği söyleşide Rusya – Ukrayna savaşının sorumlusu olarak NATO’yu işaret etmişti. 85 yaşındaki Papa, “NATO’nun, Rusya”nın kapısında havlamasının” istilaya yol açmış olabileceğini söylemişti. İttifakın yakın ülkelerdeki varlığının Moskova’yı “kışkırttığını” ifade eden Papa, bu durumun istilayı “belki de kolaylaştırdığını” savunmuştu. Papa Francis, “Ukrayna’da çatışmayı meydana getiren diğer devletler” dedi. Ancak herhangi bir devlet ismi vermedi. Papa ayrıca Ukrayna’daki durumu, “Suriye, Yemen ve Irak gibi uluslararası çıkarların körüklediği diğer çatışmalara” benzetti.

“Ukraynalılara silah tedarik etmek doğru mu?” sorusuna cevap veremeyeceğini belirten Papa, şu görüşleri dile getirmişti: Kesin olan şu ki bu topraklarda silahlar deneniyor. Savaşlar bunun için yapılıyor: Yaptığımız silahları test etmek için.”

 

error: Content is protected !!