Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Quirinale, Letta:

“Cuma günü oy kullanacağız. Sağcı bir başkan değil”

Vita Gazette – Siyasi partiler ortak bir aday üzerinde anlaşamayınca Cumhurbaşkanlığı seçiminin 3. turunda da boş oylar fırtınası esti. 4. tur ve sonrasında salt çoğunluk aranacak. 3. turda Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, 125 oy ile birinci gelen isim oldu.  en çok oy alan isim oldu. Adaylar arasında adı öne çıkan isimlerden Pier Ferdinando Casini ise 52 oy aldı. Beş yıldız hareketi lideri Guiseppe Conte, “Yarından itibaren Cumhuriyetin on üçüncü cumhurbaşkanını seçmek için 505 oy yeterli olacak” derken, İtalya’nın Kardeşleri Partisi’nden Ignazio La Russa: “Yarın merkez sağ için benzersiz bir isim hedefliyoruz” bilgisini verdi. Demokratik Parti lideri Enrico Letta, “Cuma günü oy kullanacağız. Sağcı bir başkan değil” açıklamasını yaptı.

Siyasi partiler arasındaki anlaşmazlık rüzgarları, oylamada boş oylar fırtınasına dönüşüyor. Merkez sağ ve merkez sol ittifak partilerinin cumhurbaşkanını seçecek çoğunluğa sahip olmaması ortak bir isim belirlenmesini zorunlu kılıyor. Ancak bugüne kadar yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. Merkez sağ ittifakın dün önerdiği 3 isim üslup nedeniyle eleştirildi ve kabul edilmedi. Matteo Salvini son 30 yılda merkez soldan isimlerin ya da merkez solun gösterdiği adayların Cumhurbaşkanı seçildiğini belirterek bu kez kendilerinin önerdikleri isimlerin seçilmesi gerektiğini söyledi. Demokratik Parti Enrico Letta ve siyasilerin büyük çoğunluğu bu tavrı eleştirerek, Cumhurbaşkanlığına seçilecek kişinin ortak uzlaşıyla seçilmesi gerektiğini belirterek bu davranışın, anlaşmanın baştan bombalanması anlamına geldiğini dile getirdiler. Merkez sağ ittifak, bugün daha önce önerdiği üç isme ek olarak, baştan beri kulislerde adı dile getirilen Senato Başkanı Maria Elisabetta Alberti Casellati’nin adaylığını da gündeme getirdi. Ama bu öneri de yine aynı gerekçelerle reddedildi.

Gece bitmeyecek!

Devlet başkanı seçimi için yapılan üçüncü oylamanın sonunda çıkan yeni kara dumanın ardından bu kez gece müzakereleri başladı. Pd seçmenleri toplantısı, merkez sağ zirvesi gibi toplantı duyurularıyla gülün seçimi turları başladı. Sabah erken saatlerde başlayacak toplantılarda tek isim üzerinde anlaşma aranacak. Salvini takipçilerine şunları duyurdu: “Bu gece Matteo Salvini hükümet ortaklarıyla buluşacak.” Giuseppe Conte, “Yarından itibaren, Cumhuriyetin on üçüncü cumhurbaşkanını seçmek için 505 oy yeterli olacak” diye konuştu

error: Content is protected !!