Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Avrupa’nın deprem haritası:

İtalya’da Napoli ve Katanya

Vita gazette – Avrupa’da en büyük deprem riskine sahip ülkeler İtalya, Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk ve Romanya olarak sıralandı. Deprem haritasında en riskli şehirler ise İtalya’da Katanya ve Napoli, Türkiye’de İstanbul ve İzmir, Yunanistan’da Atina ve Romanya’da Bükreş oldu.

Uluslararası Avrupa sismologları, jeologları ve mühendisleri ekibi, İsviçre Sismoloji Servisi’nin bazı üyelerinin ve Zürih Politeknik’in (ETH Zürih) sismoloji ve jeodinamik grubunun desteğiyle 2013’ten beri var olan risk modelini güncelledi ve oluşturdu. Avrupa’nın tamamı için bir ilk risk modeli çıkardı. Güncellenen ris modeli  İtalya, Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk ve Romanya’nın Avrupa’da en büyük deprem riskine sahip ülkeler olduğunu ve bunu Balkanlar(ın izlediğini doğruladı.

2020 Avrupa Sismik Risk Modeli’ne (ESRM20) göre, 1980’den önce inşa edilen binalar, kentsel alanlar en büyük risk alanlarını oluşturuyor. Pek çok Avrupa ülkesi son zamanlarda depremlere karşı yeterli koruma sağlayan kodlar ve standartlar tanımlamış olsa da, hala güçlendirilmemiş veya yeterince güçlendirilmemiş, sakinlerini yüksek riske atan birçok eski bina var. Rapora göre en yüksek deprem riskleri Türkiye’de İstanbul ve İzmir, İtalya’da Katanya ve Napoli, Romanya’da Bükreş, Yunanistan’da Atina gibi kentsel alanlarda yoğunlaşmaktadır. Çalışmaya göre Hırvatistan’daki Zagreb, Arnavutluk’taki Tiran, Bulgaristan’daki Sofya, Portekiz’deki Lizbon, Belçika’daki Brüksel ve İsviçre’deki Basel gibi şehirler de, Berlin, Londra ve Paris gibi depreme daha az maruz kalan şehirlerle karşılaştırıldığında, ortalamanın üzerinde bir deprem risk seviyesine sahip olduğunu ortaya koydu.

error: Content is protected !!