Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Hükümette kartlar değişti

Vita gazette – Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio hükümette kartları değiştirdi.  21 Haziran Salı günü Beş Yıldız Hareketi’nden ayrıldığını duyurdu ve Başbakan Draghi’nin desteklediği “Gelecek için Birlikte” isimli yeni partinin doğuşunu ilan etti.

Küresel stratejilerin Ukrayna üzerinden süren güç ve çıkar mücadelesi, ülkelerin iç politikalarına da yansıyor. Başbakan Mario Draghi başkanlığındaki koalisyon hükümetinde yer alan M5s partisi’nin lideri Giuseppe Conte Ukrayna’ya silah gönderilmesini şiddetle eleştirmesinin karşılığını, partisinin bölünmesi olarak aldı. Başbakan Mario Draghi ile birlikte hareket eden Luigi Di Maio, önce partisinden Ukrayna politikasına yönelik eleştirilere karşı çıktı sonra da istifasını verdi. Bugün de 51 parlamenter ile (40 milletvekili 11 senatör) yeni partinin kurulduğunu açıkladı.

Esasında M5s sürekli düşüş eğilimine giren bir parti görünümündeydi. Bu düşüş Di Maio’nun genel başkan olduğu dönemde başlamıştı. Ve artık parlamentoda birinci parti değiller, toplumda yok olma eşiğindeler. Ve Maio, “Tarihin doğru tarafındayım” diyerek siyasi hayatın tepesinde doğmasında neden olduğu partiyi terk etmeyi ve Başbakan Draghi’ye sadık kalmayı tercih etti.

Böylece Giuseppe Conte liderliğindeki 5 Yıldız Hareketi ile bölünmesinden doğan yeni grup, yani “gelecek için birlikte” siyaset oyunundaki kartları değiştirdi. Bugün Meclis’te temsil edilen ilk parti 132 Milletvekili ile Matteo Salvini’nin La Lega’sı olurken, 5 Yıldız Hareketi 2018’de seçilen 227 milletvekilinden bugün  105’e düştü.

 

error: Content is protected !!