Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Draghi AB’ne Corona kartını savundu

Vita Gazette- Covid salgınını en ağır geçiren ülkelerden İtalya, pandeminin yeni versiyonu Omicron’a karşı aldığı tedbirler kapsamına Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarını da almış, bu karar birlik içinde tartışmaya neden olmuştu. Başbakan Mario Draghi, AB zirvesinde Omicron varyantının İtalya’da diğer üye ülkelere göre daha az yaygın olduğunu belirterek, “Ulusal sağlık sistemimizi korumak için bu avantajı sürdürmeliyiz. İtalya’ya girenlerin testleri yaptırma kararının arkasındaki sebep bu. AB düzeyindeki koordinasyona ‘azami dikkat ilkesi’ rehberlik etmelidir” dedi.

Başbakan Mario Draghi öncülüğündeki İtalya hükümetinin İtalya’ya yurtdışından gelenlere test zorunluluğu getirilmesi ve aşısızların 31 Ocak’a kadar karantina altına alınması kararına, birliğe haber vermeden AB üyesi ülkelerin vatandaşlarını da eklemesi birlikte ‘şaşkınlık’ yaratmıştı. Konu, Brüksel’de devam eden Avrupa Konseyi’nin temel konularından birini oluşturdu. Görüşmelerde, çabanın koordineli olması, kısıtlamaların nesnel kriterler dayanması, tek pazar işleyişine zarar vermemesi, üye devletler arasında hareket ve seyahat özgürlüğünü orantısız bir şekilde engellememesi gibi görüşler dile getirildi.

Başbakan Mario Draghi ise, Omicron varyantının şu anda İtalya’da diğer üye ülkelere göre daha az yaygın olduğunu hatırlattı. Ve, “Ulusal sağlık sistemimizi korumak için bu avantajı sürdürmeliyiz. İtalya’ya girenlerin testleri yaptırma kararının arkasındaki sebep bu. AB düzeyindeki koordinasyona azami dikkat ilkesi rehberlik etmelidir” dedi.

error: Content is protected !!