Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Monkeypox: DSÖ acil durum ilan etti!

Vita gazette – Dünya Sağlık Örgütü Maymun çiçeği salgını için küresel acil durum ilan etti. DSÖ’ne göre tüm dünyada görülen virüs Avrupa için yüksek risk taşıyor.

DSÖ dünyadaki vaka artışlarını dikkate alarak Maymun Çiçeği Virüsü konusunda en yüksek uyarısını yaptı. Karar, DSÖ’nün acil durum komitesinin ikinci toplantısında alındı. DSÖ genel müdürü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, şu anda 75 ülkeden 16.000’den fazla vakanın rapor edildiğini belirterek salgının tüm dünyaya yayıldığını söyledi. Ghebreyesus mevcut durumun endişe verici olduğunu kaydederek, “DSÖ’nün değerlendirmesi, maymun çiçeği riskinin küresel olarak ve riski yüksek olarak değerlendirdiğimiz Avrupa bölgesi hariç tüm bölgelerde orta düzeyde olduğu yönündedir” dedi. Dr Tedros, bildirgenin aşıların geliştirilmesini ve virüsün yayılmasını sınırlamak için önlemlerin uygulanmasını hızlandırmaya yardımcı olacağını söyledi.

Vakalar erkekler arasında

Ghebreyesus vakaların şu anda erkeklerde, özellikle birden fazla cinsel partneri olan erkekler arasında yoğunlaştığını da kaydetti. Ve ülkelerin sağlıklarını, insan haklarını ve onurlarını koruyan önlemler alması gerektiğini söyledi. Sağlık yetkilileri, bazı gey ve biseksüel erkeklerin yanı sıra bazı sağlık çalışanları da dahil olmak üzere, maymun çiçeğine maruz kalma riski en yüksek olan kişilere aşı önerilmesini tavsiye etmişti.

İlk belirtiler arasında tipik olarak yüksek ateş, şişmiş lenf düğümleri ve kabarcıklı, su çiçeği bulunur. – döküntü veya lezyon benzeri – son zamanlarda sıklıkla ağızda veya cinsel organlarda görülüyor.

error: Content is protected !!