Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Dünyada sağlıklı havası olan şehirler artık yok!

Vita gazette – Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ya göre, dünyada artık sağlıklı havası olan şehirler yok denecek kadar az. Kentsel nüfusun yüzde 99’u temiz hava solumuyor. Raporda,  kirlilik nedeniyle kalp, damar, beyin ve solunum yollarına verilen hasarın endişe verici boyutlara ulaştığına işaret edildi.  

Örgütün 7 Nisan Dünya Sağlık Günü için yayımladığı raporda, 117 ülke ve 6 binin üzerinde şehirde hava kalitesine dair veriler paylaşıldı. Dünya nüfusunun neredeyse tamamı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen limitleri aşan miktarlarda kirletici hava soluyor. Bu sonuç, dünya çapında 117 ülkede altı binden fazla şehrin verilerinin analiz edilmesiyle ve halen süren çalışmalar sonucunda elde edildi. Buna göre şehir sakinlerinin yüzde 99’u sağlıksız bir çevrede yaşamaya zorlanıyor.

Fosil yakıtları terk etmek iklimi ve sağlığı korumak için çok önemli!

İncelenen ülke ve şehirlerin hepsinde havanın, vücuda zarar veren, endişe verici boyutlarda ince parçacıklı madde ve azot dioksit içerdiği, bu oranın özellikle yoksul ülkelerde veya orta gelir seviyelerinde arttığı belirtilerek, olası tek çözümün, fosil yakıtlardan vazgeçmek olduğu belirtildi.

Raporda bu kirlilik boyutlarının özellikle, akciğerlerin derinliklerine nüfuz ettiği, kan damarlarına ulaştığı ve böylece kardiyovasküler, beyin ve solunum hastalıklarına yol açtığına işaret edildi.

error: Content is protected !!