Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Berlusconi yarıştan çekildi ama Draghi’ye de geçit vermedi

Vita gazette: Eski İtalya Başbakanı ve Forza Italia Partisi lideri Silvio Berlusconi, Pazartesi günü başlayacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi adaylığını geri çekti. Adaylığı kamuoyunda tartışmalara neden olan ve gerekli desteği bulamayan Berlusconi, adaylığını çektiğini açıklarken ülkesine farklı şekillerde hizmet etmeye devam edeceğine dikkat çekti. Adı cumhurbaşkanlığı için geçen Başbakan Mario Draghi’nin görev süresi bitene kadar bu makamda kalması gerektiğini kaydeden Berlusconi, “Merkez sağ ittifak olarak ortak bir teklif yapacağız” dedi.

Berlusconi’nin adaylığına başından beri karşı çıkan 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S) lideri Giuseppe Conte, Twitter hesabından, “Başından beri söylüyorduk. Silvio Berlusconi’nin adaylığı kabul edilemezdi. Kendisinin geri çekilmesiyle ileri doğru bir adım atıyoruz. Yüksek profilli, yetkili, geniş çapta benimsenen bir aday sunmak üzere siyasi güçlerle görüşme serisine başlıyoruz” görüşünü dile getirdi.

Berlusconi’nin adaylığına karşı olan merkez solun çatı partisi Demokratik Parti (PD) lideri Enrico Letta da merkez sağın çoğunluğa sahip olmadığını, şimdi herkesçe benimsenen bir isim bulmak için anlaşmaları gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı için resmen aday olmayan ama adı adaylar arasında geçen Başbakan Mario Draghi’nin durumu, farklı yelpazedeki 6 partinin bir araya gelmesiyle oluşan koalisyon hükümetinin geleceği açısından da büyük önem taşıyor. Draghi’nin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, hükümetin sona erecek olması koalisyon partilerinde ikileme yol açıyor.

Siyasi kulislerde, tüm dünya gibi zor bir dönemden geçen İtalya’da Draghi’nin bu dönem Başbakan olarak kalması ve cumhurbaşkanlığı için başka bir isim bulunması ya da cumhurbaşkanı seçilip, yine Draghi gibi teknokrat bir isim altında yeni hükümetle koalisyonun erken seçime gitmeden devam etmesi formülleri tartışılıyor.

error: Content is protected !!