Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Seçime doğru: 25 Eylül:

Gina Lollobrigida Senato’ya aday

Vita gazette – İtalya’nın dünyadaki büyükelçilerinden Gina Lollobrigida siyasete dönüyor.  

Lollobrigida, Komünist Parti, Sosyalist Vatan, Sivil ve Sosyalist Parti’yi bir araya getiren listeyle hem Lazio’da Latina’da hem de doğu Sicilya ve Veneto’da çeşitli seçim bölgelerinde Senato’ya lider aday olarak gösterilecek. Lollobrigida, 1999 yılında Demokratlar’ın listesinden seçimlere katılmıştı.

Gina Lollobrigida, 4 Temmuz 1927 tarihinde, Subiaco’da doğdu. Esas adı Luigina Lollobrigida’dır. Bir mobilya imalatçısının kızı olan Lollobrigida çocukluğunu bir dağ köyünde geçirdi. 1947 yılında katıldığı Miss İtalya güzellik yarışması hayatını değiştirdi. Bu yarışmada 3. olan yıldız 1946 yılından itiberen filmlerde rol almaya başladı.  

Güzelliği Hollywood‘un da ilgisini çekti ve 1953 yılında ilk Amerikan filmi olan “Şeytanı Yen”‘de Humphrey Bogart ile beraber oynadı. 1956 yılında “Trapez” filminde Burt Lancaster ve Tony Curtis ile birlikte oynadı. İtalya’da ve Amerika’da birçok filmde rol aldı. Onu tüm dünyada ünlü yapan ve onu Hollywood’da bir diva yapan sayısız Amerikan filminde rol alan birkaç İtalyan aktristen biridir. Kariyeri boyunca Alberto Lattuada, Vittorio De Sica, Mario Monicelli, Pietro Germi ve Mario Soldati gibi sanatsal derinliği yüksek İtalyan yönetmenlerle çalıştı. Fransa’da René Clair, Jean Delannoy, Jules Dassin ve Christian-Jaque gibi yüksek kalibreli yönetmenlerle birlikte iz bırakan filmlere imza attı.

Film kariyerindeki yavaşlamayla birlikte ikincisine de foto muhabiri olarak başladı ve bu onu yetmişli yıllarda Fidel Castro ile röportaj yapmaya yöneltti. Kariyeri boyunca, Eylül’e Dönüş filmi için Henrietta Ödülü, yedi David di Donatello ve iki Gümüş Kurdele ile Ekmek, Aşk ve Fantezi için BAFTA adaylığı da dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı.

error: Content is protected !!