Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Haberler : Haftalık kısa dünya turu

Vita gazette – ABD’den NATO’ya ve AB’ye, Rusya’dan, Çin’e ve Pasifiklere…  Enerjiden silahlanmaya ve açlığa… Kültür ve sanattan tarihe… Doğal afetlerden yeni keşiflere ve teknolojiye… Tarihe kaydedilen önemli  notlar… (3 – 11 Temmuz 2022)

Uluslararası ilişkiler ve stratejiler

Terör – ABD: Illinois eyaletinde 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişi öldü, 24 kişi yaralandı. Saldırının ardından Highland Park bölgesine uçuş kısıtlaması getirildi. (4 Temmuz)

Mülteciler – Lübnan: Lübnan her ay 15 bin Suriyeli mülteciyi geri göndereceklerini açıkladı. (4 Temmuz)

Rusya – Ukrayna: Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus güçlerinin Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk topraklarının tamamını kontrol altına aldığını açıkladı. (4 Temmuz)

Enerji – Sri Lanka:  Enerji Bakanı Kanchana Wijesekera, son 70 yılın en kötü ekonomik krizini yaşayan ülkedeki yakıt stoklarının bitmek üzere olduğunu söyledi. (5 Temmuz)

NATO – Finlandiya İsveç : NATO Büyükelçileri, Finlandiya ve İsveç için Katılım Protokollerini Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin huzurunda NATO Karargahında imzaladılar. (5 Temmuz)

ABD-AB-NATO-Rusya – Putin: “Herkes bilmeli ki, genel olarak, henüz ciddi anlamda hiçbir şeye başlamadık. Ukrayna’da her şeye daha yeni başlıyoruz! Batı, cesareti varsa cepheye gelsin. Aynı zamanda barış görüşmelerini de reddetmiyoruz. Ama onları reddedenler bilsinler ki, iş ne kadar ileri giderse, bizimle müzakere etmeleri o kadar zor olacak. Batı’nın bizimle son Ukraynalı kalana kadar savaşmak istediğini biliyorum ve bunu denemenin memnuniyetle karşılanacağını, ancak bunun Ukrayna için yalnızca trajedi getireceğini bilmeliler. Bugün bizi savaş alanında yenmek istediklerini duyuyoruz. Ne diyebilirsin ki… Bunu denemelerine izin verelim bakalım ne oluyor?” (5 Temmuz)

İngiltere – İskoçya: İngiltere hükümeti, İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılarak bağımsız bir ülke olmasını sağlayacak olan 2’nci bir İskoçya Bağımsızlık Referandumu yapılması talebini reddetti. (7 Temmuz)

G20 – Rusya: Endonezya’da düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Zirvesi’nde gerginliği tırmandıran gelişmeler yaşandı. Rusya dışişleri bakanı Sergev Lavrov, soğuk bir şekilde karşılandı. Batılı liderler kendisiyle görüntülenmeyi reddetti. Lavrov da G20 zirvesinde kimseyle fotoğraf çektirmedi. Geleneksel aile pozlarında yer almadı. Lavrov, G20 zirvesinde yaptığı konuşmada, Batı’yı “Ukrayna’nın barış görüşmelerine katılmasına izin vermemekle, Batı silahlarını almakla ve onları şehirleri bombalamak ve sivilleri öldürmek için kullanmaya zorlamakla” suçladı. (8 Temmuz)

BM – Rusya – Suriye: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, pazar günü sona erecek olan Suriye’ye yapılan sınır ötesi yardımlarının, 1 yıl uzatılmasına ilişkin kararı oylamaya sundu. Karara 15 üye ülkeden 13’ü destek verirken Rusya veto etti. Çin ise çekimser oy kullandı. BM Güvenlik Konseyi’nde sunulan bir kararın kabul edilmesi için daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın veto yetkisini kullanmaması gerekiyor. Böylece, Türkiye’deki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan insani yardım mekanizmasının görev süresi sona erdi. (8 Temmuz)

Siyaset – Seçimler

Enerji – İngiltere – Galler: İskoçya’da benzin fiyatlarındaki artışa karşı otoyollarda “yavaş gitme” protestoları yapılıyor. Sadece hız şeridinin açık bırakıldığı eylemlerde diğer şeritlerde uzun konvoylar oluştu. Araçların otoyollarda yaklaşık 30 kilometre hızla ilerlediği belirtiliyor. (4 Temmuz)

 

Terör – Japonya: Ülkenin en uzun süre başbakanlık yapan ismi Şinzo Abe, silahlı bir saldırı sonucu hayatını kaybetti. Abe, suikastin gerçekleştiği sırada Nara kentinde, pazar günü yapılacak parlamento seçimleri için partisi adına konuşma yapıyordu. Saldırgan Tetsuya Yamagami,  annesinin yüksek miktarda bağış yaparak iflas etmesinden sorumlu tuttuğu bir dini gruba olan yakınlığı nedeniyle Abe’yi hedef aldığını açıkladı.  (8 Temmuz)  

İngiltere: İngiltere Başbakanı Boris Johnson, uzun süredir direndiği baskılara dayanamayarak dün görevinden istifa etti. Hem başbakanlık hem de Muhafazakâr Parti başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıklayan Johnson, ekim ayında yeni başbakan seçilene kadar göreve vekaleten devam edeceğini bildirdi. Johnson, Başbakanlığı süresince skandallarla gündeme gelen bir isim oldu. Bu süreçte adı bir yasak aşka karıştı. 25 yıllık eşinden boşanarak yasak aşk iddialarıyla gündeme geldiği Carrie Symonds ile üçüncü evliliğini yaptı. Pandemi kısıtlamaları sürerken Başbakanlık Konutu’nda verdiği gizli partilerle tepki çekti. İstifasına neden olan olay ise bir başka skandal oldu. Johnson, hakkında taciz iddiaları bulunan Chris Pincher’ı geçtiğimiz şubat ayında Muhafazakâr Parti’nin parlamentodaki grup yöneticisi olarak atadı. Pincher hakkındaki taciz iddialarından haberi olmadığını açıklayan Johnson’ın, bunları bildiği ortaya çıkınca kabinede istifalar peş peşe geldi. İstifası kaçınılmaz oldu. (8 Temmuz)

Küresel ısınma – İklim değişikliği – Doğal felaketler

Balıklarda cilt tümörü hastalığı: Kuzey Kutbu’nda yaşayan balıklarda daha önce hiç görülmeyen görülmeyen bir cilt tümörü salgını yaşanıyor. ABD’nin Ohio Üniversitesi’nden araştırmacılar, küresel ısınmanın balıkların habitatını değiştirmesinin bir sonucu olarak hastalığın yayıldığını açıkladı. Araştırmaya göre soluk pembe renkli ve kabarık tümörlerin bazıları balıkların vücudunun üçte birine kadar  bölümünü kaplıyor. (3 Temmuz)

Sel – Pakistan: Şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde can kaybı 97’ye yükseldi, 101 kişi  yaralandı. (8 Temmuz)

Sel – Çin: Ülkenin kuzey, orta ve kuzeybatı kesimlerinde sel riskine karşı 4. seviye acil durum müdahalesi başladı. (10 Temmuz)

Sel – Bangladeş: Son 100 yılın en büyük sel felaketinin yaşandığı Bangladeş’te sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 120’ye yükseldi. (10 Temmuz)

Sağlık

Maymun çiçeği: Vaka sayısı küresel olarak 5 bin 800’ü geçti. Portekiz’de yapılan bir çalışma virüsün yayılma hızını, “olağandışı” olarak tanımladı.  Araştırmada Maymun çiçeği virüsünün 4 yılda ez az 50 kez mutasyona uğradığı da belirtildi. (5 Temmuz)

Covid-19: Fransa’da vakalar yükselişe geçti.Ülkede son 24 saatte 206 bin 554 yeni vaka tespit edildi. (6 Temmuz)

Marburg virüsü: Afrika’da 2 kişi de dünyanın en tehlikeli ve öldürücü virüslerinden Marburg virüsü görüldü. Ganada iki kişinin  Marburg virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesiyle yetkililer salgın alarmı verdi. Marburg, var olduğu bilinen en ölümcül virüslerden biri ve hastaların %88’ini öldürüyor. Hayatını kaybeden kişilere yapılan ilk testler pozitif çıktı ve Marburg Virüsü bulundu. DSÖ, şimdi bu örnekleri yeniden test ediyor ve analizler yapılıyor. (8 Temmuz)

Hayvan etinde plastikler bulundu: Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, çiftliklerdeki inek ve domuzlardan elde edilen et ve süt ürünlerinin yaklaşık yüzde 80’ini plastik parçacıklar (mikroplastik) içeriyor. Uzmanlara göre, bunun en önemli nedeni hayvan yemindeki plastikler. Çiftlikteki yetişkin bir domuz, günde ortalama bir kredi kartı boyutunda plastik yutuyor. (8 Temmuz)

İnsan ve hayvan hakları

Sierra Leone: Dünyanın en yüksek anne ölüm oranlarından birine sahip Sierra Leone’de kürtajı suç olmaktan çıkaran yasa tasarısı onaylandı. (4 Temmuz)

Arjantin: 19 eski subaya, 1976-1983 yılları arasındaki askeri diktatörlük döneminde insanlığa karşı suç işlemekten uzun hapis cezaları verildi. (7 Temmuz)

İngiltere – İngiltere kraliyetindeki görevlerini bırakarak eşi Meghan Markle ile ABD’ye yerleşen Prens Harry, İngiliz The Mail on Sunday gazetesine açtığı davayı kazandı. Gazete, İngiltere’ye yaptığı seyahatler sırasında kendisi ve ailesine özel polis koruması verilmesi için Prens Harry’nin hükümeti dava açmakla tehdit ettiğini iddia etmişti. (8 Temmuz)

Bilim – Teknoloji – Keşif

Arjantin: Büyük kafalı ve küçük kollu yeni bir dinozor keşfedildi. Meraxes gigas adı verilen ve yaklaşık 11 metre boyundaki dinozorun kafatası 1,2 metre ama kolları sadece 60 cm uzunluğunda.Game of Thrones dizisinden esinlenerek dinazora Meraxes gigas adı verildi. (9 Temmuz)

Twitter – Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Twitter’a verdiği 44 milyar dolarlık tarihi satın alma teklifini geri çekti. Musk, iptal gerekçesi olarak sahte hesapların sayısı hakkındaki bilgilerin “yanıltıcı” olmasını gerekçe gösterdi. (9 Temmuz)

Kültür – Sanat

Johnny Depp: Eski karısı Amber Heard ile yaşadığı hukuk savaşını kazanan Depp, 6 yıl aradan sonra ilk kez bir filmde oynuyor. Johnny Deep, Fransa’nın kralı XV. Louis’i canlandıracak. (7 Temmuz)

error: Content is protected !!