Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Haberler : Haftalık kısa dünya turu

Litvanya: Rusya ile enerji ticaretini bitirdiğini açıkladı. 22 mayıs’dan itibaren Rusya’dan petrol, elektrik ve doğal gaz alımını tamamen durdurdu. (23 mayıs 2022)

ABD – Başkan Joe Biden, Japonya dahil 13 ülkeyle “Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi”ni (IPEF) başlattıklarını duyurdu. (23 mayıs 2022)

İran – Ülkenin güneydoğusunda yer alan Sistan-Belucistan eyaletinde 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. (23 mayıs 2022)

Avustralya – Seçimlerden galip çıkan İşçi Partisinin lideri Anthony Albanese, başkent Canberra’da düzenlenen törende ülkenin 31. başbakanı olarak yemin ederek görevine başladı. (23 mayıs 2022)

BM- Birleşmiş Milletler, yerinden edilen insan sayısının 100 milyonu aştığını bildirdi. BM Mülteciler Yükek Komiseri, çatışmalar ve iklim krizinin altında yatan nedenleri ele almak için “Afallatan Kilometre taşı” ismiyle uluslararası acil eylem çağrısında bulundu. (23 mayıs 2022)

Rusya – Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, George Orwell’in distopik kitabı 1984’ün totalitarizmle değil liberalizmin sonuyla alakalı olduğunu iddia etti.  (23 mayıs 2022)

Belarus – Devlet Başkanı Lukaşenko: “Polonya, Ukrayna’nın batısını almak istiyor” açıklamasını yaptı.  (23 Mayıs 2022)

İtalya- Avrupa’nın en büyük yanardağı Etna yeniden hareketlenerek lav püskürttü. (23 mayıs 2022)

Rusya – Kahve zinciri Starbucks, Rusya pazarından çekileceğini açıkladı. Starbucks’ın Rusya’da 130 mağazası ve yaklaşık 2 bin çalışanı bulunuyor. (23 mayıs 2022)

ABD- Ukrayna – ABD, 20 ülkenin Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını açıkladı

Oxfam /Yoksulluk – Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Covid-19 salgını döneminde dünyanın en zengin kesiminin servetinin yüzde 42 oranında arttığını ve 250 milyon insanın bu yıl aşırı yoksulluk tehdidiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekerek harekete geçilmesi çağrısı yaptı. (23 mayıs 2022)

ABD / ÇİN – ABD Başkanı Joe Biden’ın Tokyo ziyaretinde “Tayvan’a saldırı olursa karşılık veririz” açıklamasına Çin’den yanıt geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, “ABD, Çin halkının Tayvan’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını hafife almamalı, 1,4 milyarlık Çinlinin iradesine karşı durmamalıdır” dedi. (23 mayıs 2022)

AB – Ukrayna – Avrupa Birliği, Ukrayna’ya 500 milyon avroluk ek destek gönderecek. Bu yardımla birlike Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya sağladığı maddi yardımın toplamı 2 milyar avroya ulaştı. (24 mayıs 2022)

Ermenistan – Ermenistan’da protestocular, Azerbaycan ile yürütülen müzakereleri protesto etmek ve başbakanın istifasını istemek amacıyla Dışişleri Bakanlığını bastı. (24 mayıs 2022)

AB /Macaristan /Rusya : Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, bu hafta gerçekleşecek Avrupa Konseyi toplantısında Rus petrolüne uygulanmak istenen ambargonun tartışılmaması gerektiğini söyledi. (24 mayıs Salı 2022)

Almanya / Rusya – Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Avrupa Birliği’nin Rus petrolünün ithalatına yönelik bir ambargo kararı vereceğini söyledi. (24 mayıs Salı 2022)

Putin – Rusya, başta Çin olmak üzere Batı’nın yaptırım kararlarına uymayan ve karşılıklı yarar gözeten ülkelerle işbirliğini artıracaklarını duyurdu. Putin “Rus ekonomisi kesinlikle açık olacak” mesajı verdi. (24 mayıs Salı 2022)

Teknoloji – Bir dönemin en etkili iletişim aracı ankesörlü telefonlar birer birer sokaklardan kaldırılıyor. ABD’nin New York kentinde son ankesörlü telefon da kaldırıldı. (24 mayıs 2022)

Airbnb –  Konut kiralama şirketi Airbnb, Çin piyasasından çekilme kararı alan Batılı internet platformları arasına katılarak ülkedeki operasyonlarını 30 Temmuz itibarıyla sonlandıracağını açıkladı. (24 mayıs 2022)

Rusya / Yaptırım – Rusya Dışişleri Bakanlığı hafta sonu yayınladığı bir listede, 963 ABD vatandaşının ülkeye girmesini yasakladı. (24 mayıs 2022)

ABD – ABD Genelkurmay Başkanı Ukrayna’ya yeniden asker gönderilmesi olasılığının henüz uzak bir ihtimal olduğunu belirterek, bunun için başkanlık kararının gerektiğini söyledi. (24 mayıs 2022)

Macaristan – Macaristan’da yeni hükümet kuruldu. Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, Başbakan Viktor Orban’ın sunduğu kabineyi onayladı. (24 mayıs 2022)

Macaristan / OHAL – Macaristan’da 3 Nisan’da yapılan genel seçimi kazanan Başbakan Viktor Orban, yeni hükümetin kurulmasının hemen ardından Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle gece yarısından itibaren Macaristan’da OHAL ilan etti. (24 mayıs 2022)

NATO / İsveç-Finlandiya – İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Türkiye’nin üyelik başvurularını veto ettiği İsveç ve Finlandiya’nın gelecek ay Madrid’de düzenlenecek olan NATO toplantısına katılacağını açıkladı. (24 mayıs 2022)

Rusya – NATO – Rusya Savunma Bakanı Sergey Soygu, NATO’nun Rusya sınırlarına yaklaştığını ve muharebe potansiyelini önemli ölçüde artırdığını söyledi. Şoygu, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Savunma Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Doğu Avrupa’da kolektif güvenlik durumunun önemli ölçüde kötüleştiğini söyledi ve NATO’nun doğuya genişletildiğini ve Rus topraklarının yakınlarına saldırı silahlarının konuşlandırıldığına dikkat çekti. (24 mayıs 2022)

Silahlanma / Terör / Teksas– ABD’nin Teksas eyaletinde bir ilkokulu hedef alan silahlı saldırıda 19 öğrenci ile iki öğretmen hayatını kaybetti. (24 mayıs 2022)

Ukrayna-Polonya – Çeçen lider Ramazan Kadirov, Polonya’yı, Ukrayna konusunda uyardı. Çeçen lider Varşova’dan Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savunulmasında diğer batılı ülkelerin yanında yer almaması gerektiğini söyledi. Resmi Telegram sayfasında yayınlanan videoda Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in kokain kullandığını söylemeye devam eden Çeçen lider, “Ukrayna yakında bizim olacak. Sayın Zelenskiy’in ya kokaini bitecek ya da aklını başına toplayıp Başkanımız Vladimir Putin tarafından sunulan koşulları kabul edecek” dedi. 27 mayıs 2022

Maymun çiçeği virüsü – Latin Amerika ülkeleri arasında ilk olarak Arjantin’de tespit edilen maymun çiçeği virüsü (monkeypox) Meksika’ya da sıçradı. Virüs İrlanda’nın doğusunda da görüldü.  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyadaki maymun çiçeği virüsü vakası 200’ü geçti.  (28 mayıs 2022)

Silahlanma / Terör / Teksas – Teksas’taki ilkokul katliamından 4 gün sonra Ulusal Silah Birliği’nin düzenlediği fuar başladı.  Houston’daki fuarı binlerce Amerikalı ziyaret etti. Fuar alanının dışında bir grup, etkinliği protesto etti. (28 mayıs 2022)

Rusya/ABD/AB/NATO – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Macron ve Scholz ile bir telefon görüşmesi yaptı. Putin’in Rus tarafının diyaloğun yeniden başlamasına açık olduğunu söylediği aktarıldı. Ayrıca görüşmede Putin’in Batılı silahların Ukrayna’ya sevkiyatını eleştirdiği ve riskleri artırdığı konusunda uyarıda bulunduğu ifade edildi. Görüşmede küresel gıda güvenliği endişelerinin gündeme geldiği belirtilen açıklamada, “Rusya’nın Karadeniz limanlarından Ukrayna tahıl ihracatı da dahil olmak üzere engelsiz tahıl ihracatı için seçenekler bulmaya yardım etmeye hazır. Rus gübrelerinin ve tarımsal ürünlerin arzının artırılması, küresel gıda pazarındaki gerilimlerin azaltılmasına da yardımcı olacaktır, ancak bu kesinlikle ilgili yaptırımların kaldırılmasını gerektirecektir” denildi. (28 mayıs 2022)

Myanmar / BM – Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, cunta yönetimi altındaki Myanmar’da yaşanan şiddet ve insan hakları ihlallerine ilişkin endişelerini aktarmak ve barış yanlısı çözüm çağrısı yapmak için kaleme alınan bildiriyi, Çin ve Rusya’nın itirazları sonucu yayımlayamadı. (28 mayıs 2022)

Kültür Sanat- Cannes 2022 – Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü Triangle of Sadness (Hüzün Üçgeni) filmi kazandı. (28 mayıs 2022)

Sağlık / İngiltere – İngiltere’de şirketler 18 yaş altı kişilerin dikkatini çekebilecek, göğüs ya da burun ameliyatları gibi fiziksel görünüşü değiştirecek operasyonlarla ilgili medyada reklam veremeyecek. Buna televizyon ve sosyal medya da dahil. (29 mayıs 2022)

Sağlık / Kinder – Kinder çikolatalarının üreticisi Ferrero’nun Fransa’daki Genel Müdürü Nicolas Neykov, yapılan incelemede, bulaşın fabrikadaki süt yağı tankında bulunan bir filtreden kaynaklandığını belirtti. “Virüs oraya ya daha önce virüs bulaşmış ham maddeler aracılığıyla ulaştı ya da çalışanlar tarafından bulaştırıldı. 15 Aralık’ta tüm üretim hatlarını durdurduk, üretilenleri attık. İlerleyen günlerde yapılan tüm testlerimiz negatif çıktı, bu nedenle de fabrikayı yeniden açtık” (29 mayıs 2022)

NATO – NATO, Baltık Denizi’nde çok sayıda ülkeden onlarca savaş gemisi, savaş uçağı ve 7 bin askerin katılımıyla tatbikat düzenleyecek. 5-17 Haziran’da düzenlenecek tatbikata İsveç ev sahipliği yapacak. (29 mayıs 2022)

Uçak kazası – Nepal’de içinde 22 kişinin bulunduğu uçak kayboldu. (29 mayıs 2022)

Kültür Sanat – Keşif – Arkeologlar, Meksika’nın Yukatan yarımadasındaki Merida kentinde yapılacak olan sanayi sitesi inşaat sahasında Maya kalıntısı saraylar, piramitler ve çok katlı antik kent keşfetti. (29 mayıs 2022)

Japonya – Ukrayna – Japon hükümeti, Rusya’nın saldırılarını sürdürdüğü Ukrayna’ya 1,7 milyon dolarlık acil yardım paketi açıkladı. (29 mayıs 2022)

Enerji / Rusya – Sırbistan – Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya ile 3 yıllığına gaz alımına ilişkin anlaşma imzalayacaklarını duyurdu. (29 may 2022)

DSÖ / Maymun Çiçeği – Dünya Sağlık Örgütü maymun çiçeği vakalarının 257’ye yükseldiğini, 120 şüpheli vakanın da incelendiğini açıkladı. Örgütün açıklamasında, virüsün takibi genişledikçe vaka sayılarının artma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.(29 may 2022)

Doğal felaket / Brezilya – Cuma günü Pernambuco eyaletinde sel ve toprak kaymaları nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 84’e yükseldi. (29 may 2022)

Kültür Sanat / Mona Lisa  – Leonardo da Vinci’nin Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenen eseri La Gioconda (Mona Lisa) yine saldırıya uğradı. (29 mayıs 2022)

error: Content is protected !!