Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İşçi Bayramı kutlu olsun!

Her yıl 1 Mayıs’ta İşçi Bayramı kutlanır. Ama neden?

Vita gazette – Dünyanın birçok ülkesinde İşçi Bayramı’nın kutlandığı tarihe ilham veren olay,  1 Mayıs 1886’da Amerika’da yaşandı.

Şu anda dünyanın birçok ülkesinde kutlanan İşçi Bayramı’nın kökeni 1 Mayıs 1886 Chicago’ya kadar gidiyor. İşçiler günde yaklaşık 16 saat çalışıyordu. Üstelik çalışma koşulları kötüydü, iş güvenlikleri yoktu. İş yerlerinde ölümler artık alışılmış bir durumdu. Dayanacak gücü kalmayan işçiler Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago şehrinde daha iyi ve daha insancıl çalışma koşullarını dile getirmeye başladılar. Protestolar üç gün sürdü. 4 Mayıs’ta grevdeki işçiler ile Chicago polisi arasında gerçek bir savaşla sonuçlandı: tarihe Haymarket katliamı olarak geçen olayda on bir kişi hayatını kaybetti.

Üç yıl sonra, 20 Temmuz 1889’da Paris’te, İkinci Enternasyonal’in (Avrupa sosyalist ve işçi partileri tarafından oluşturulan örgüt) ilk kongresi sırasında, çalışmanın azaltılarak 8 saate düşürülmesini talep etmek için fikirsel işbirliği başlattı. Tarih seçiminde 1886 Chicago olayları dikkate alınmış ve 1 Mayıs’ta emeğin ve işçilerin kutlanması kararlaştırılmıştır.

error: Content is protected !!