Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya’da “askeri harcama” krizi!

Vita gazette – Hükümet ortağı 5 Yıldız Hareketi (M5S) askeri harcamalardaki artış konusunda Başbakan Mario Draghi’ye karşı çıkıyor: Bu, bir hükümet krizine yol açabilir…

Ukrayna’daki savaş dolaylı olarak İtalya’da bir hükümet krizini kışkırtma riski taşıyor.  Hem savaşa, hem Ukrayna’ya silah göndermeye hem askeri harcamaların arttırılmasına karşı çıkanların Meclis’teki sesi, koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi oldu.

Eski Başbakan, Beş Yıldız Hareketi’nin lideri  Giuseppe Conte, askeri harcamalardaki artışa açıkça karşı çıkmak için başbakanla bir araya geldi. Görüşmede önceliklerin farklı olduğunu dile getirerek, askeri harcamalara ayrılacak bütçenin dar gelirlilere, hastalara, sosyal güvenlik ve sosyal refah alanlarına yatırılması gerektiğini dile getirdi. Conta daha sonra yaptığı açıklamada, Mario Draghi ile “açık ve  samimi” bir görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Toplantının ardından hükümetten, Giuseppe Conte’ye sert bir yanıt geldi. Palazzo Chigi’den yapılan açıklamada, “NATO’nun askeri harcamaları GSYİH’nın %2’sine yükseltme konusundaki taahhütlerine saygı duymayı ve bu taahhütleri kesin bir şekilde yeniden teyit etmeyi amaçlıyor. Aksi takdirde çoğunluğun verdiği taahhütler boşa çıkacaktır” denildi.

Conte, herhangi bir hükümet krizi yaşanmadığını söylese de, bu sert yanıt, yeni bir hükümet krizine ve hükümet arayışlarına yol açar mı? Göreceğiz…

error: Content is protected !!