Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Bir dönem kapandı: Kraliçe Elizabeth öldü

Vita gazette – Kraliçe Elizabeth 96 yaşında öldü.  Buckingham Sarayı kapısına resmi duyuru asıldı. Yeni kral Charles oldu. London Bridge operasyonu başladı.

Britanya’nın en uzun süre tahtta kalan ve dünyanın en yaşlı hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth öğleden sonra İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetti. Tıbbi gözetim altında olan kraliçenin ölümünün gerçekleştiği andan itibaren Unicorn Operasyonu adı verilen London Bridge operasyonu başladı. Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve ülkenin yetmiş yıldır simgesi olan Kraliçe Elizabeth’in 96 yaşında öldüğünü duyurdu.

“Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde öldü. Kral ve Kraliçe Eş bu akşam Balmoral’da kalacak ve yarın Londra’ya dönecek” ifadesi kullanıldı. 73 yaşındaki en büyük oğlu Charles, otomatik olarak Birleşik Krallık’ın kralı ve Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere 14 diğer ülkenin devlet başkanı olacak. Kraliçenin naaşının yarın başkent Londra’ya götürüleceği belirtildi.

Geçen sonbahardan bu yana hareket sorunları yaşayan Kraliçe Elizabeth, o tarihten bu yana düzenli olarak baston kullanıyordu. Kraliçe 2. Elizabeth, sağlık problemleri nedeniyle son dönemde parlamentonun açılışı ve tahta çıkışının 70’inci yılı kutlamaları gibi çeşitli etkinliklere katılamamıştı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, tahttaki 70’inci yıl dönümüne ilişkin paylaştığı mesajında, veliaht Prens Charles kral olduğunda, eşi Camilla’nın “kraliçe” olmasını istediğini belirtmişti.

21 Nisan 1926’da Londra’nın Mayfair semtinde Bruton Sokağı’ndaki 17 numaralı dairede dünyaya gelen Elizabeth, 6 Şubat 1952’de babasının ölümü üzerine kraliçe olmuş, 2 Haziran 1953’te resmi törenle taç giymişti. Kraliçe, İngiltere tarihinin “en uzun süre tahta kalan hükümdarı” unvanını elde etmişti.

error: Content is protected !!