Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Covid olağanüstü hali bitiyor!

Vita gazette – İtalya, iki yılın ardından Covid olağanüstü hale veda etmeye hazırlanıyor. 1 Nisan’dan itibaren daha kısıtlayıcı tedbirlerin ve kuralların kademeli olarak gevşetilmesi yürürlüğe giriyor.

Yarından itibaren, Anti-Covid önlemleri ve kurallarında kademeli gevşeme uygulamaları şöyle sıralanıyor:

Ulaşım araçları: 1 Nisan’dan itibaren Yeşil Geçiş Kartı, toplu taşıma araçlarında gerekli olmayacak. Ancak ay sonuna kadar otobüs, tramvay ve metrolara binmek için FFp2 maskeleri kullanılacak. Uzun mesafeli araçlarda ise – trenler, gemiler, uçaklar – Ffp2 maskesi zorunluluğu ile birlikte temel Yeşil Geçiş gerekli olacak.

Kamu binaları ve mağazalar: 1 Nisan’dan itibaren, bankaya, postaneye, mağazalara ve kamu dairelerine girişte ne Süper ne de temel Yeşil Geçiş Kartına gerek kalmayacak. Hem mağazalarda hem de kamu dairelerinde cerrahi maske takmak yeterli olacaktır.

Barlar, restoranlar ve oteller: Bar ve restoranların iç mekanlarında, tezgahta veya masada oturabilmek için Green Pass’ı göstermek yeterli olacak. Otellerde ve diğer konaklama tesislerinde Green Pass ibraz etme zorunluluğu kalkıyor.

Spor salonları, yüzme havuzları: 30 Nisan’a kadar yüzme havuzlarına ve spor salonlarına erişmek için Süper Yeşil Geçiş Kart zorunluluğu devam ediyor.

Spor tesisleri ve stadyum: 1 Nisan’dan itibaren hem iç hem de dış mekanlarda stadyum ve spor tesislerinin kapasitesi %100’e dönüyor. Ancak stadyuma gitmek için temel Green Pass’a ihtiyacınız olacak. Spor tesislerinde, kapalı alanda yapılan etkinliklerde Süper Yeşil Geçiş Kartı göstermek ve Ffp2 maskesini takmak zorunlu olacak.  

Müze, sinema ve konser:  Müzelere, arkeolojik parklara, sergilere, arşivlere, kütüphanelere ve diğer kültür yerlerine erişim için güçlendirilmiş yeşil geçişe veya temel geçişe artık gerek yok. Ancak FFP2  maske kullanma zorunluluğu devam ediyor. 1-30 Nisan 2022 tarihleri ​​arasında yapılacak olan sinema, tiyatro ve konserler ile ilgili olarak, kapalı mekanlarda yapılacak gösterilere katılım için, güçlendirilmiş yeşil geçiş kartına sahip olunması ve FFP2 maske takma zorunluluğu getirilmektedir. 1-30 Nisan 2022 tarihleri ​​arasında açık havada yapılacak gösterilere katılabilmek için temel yeşil geçiş ve FFP2 maske takma zorunluluğu getirildi.

Özel kutlama törenleri: Düğün, mezuniyet ve dini törenler gibi kutlamalarda katılımcıların Süper Yeşil Geçiş kartına sahip olmaları gerekiyor. Dans ederken cerrahi maskenin çıkarılmasının yeterli olacağı diskoya gitmek için de Süper Yeşil Paso gereklidir.

Okul: Eğitim, okul ve eğitim sisteminin tüm kurumlarında, altı yaşına kadar olan çocuklar ve patolojisi veya hastalığı olan kişiler dışında cerrahi maskelerin (veya daha fazla koruyucu etkinliği olan maskelerin) kullanımı devam etmektedir. Spor aktiviteleri sırasında maske takılmayacak; Ancak kişiler arası en az bir metrelik güvenlik mesafesi bırakılmasına dikkat edilecek.

Covid pozitif olanlar, solunum problemleri yaşayanlar ve vücut ısısı 37,5 °C’nin üzerindekilerokul binalarına girmeyecek ve orada bulunmayacak. 30 Nisan’a kadar, okul kurumlarına yalnızca temel yeşil geçiş (aşılama, iyileşme veya test) gösterilerek girilebilecek.

Anaokullarından liseye kadar: Aynı sınıf ya da bölümde en az dört pozitiflik vakası olduğunda, öğretmenler, eğitimciler ve çocukların etkinlikleri göz önünde devam edecek. Ffp2 maskelerinin kullanımı, ‘6 yaş üzeri için) pozitif denekle son temastan itibaren on gün boyunca takılacak. Semptomlar ortaya çıkarsa, bir antijen testi (hızlı veya kendi kendine uygulanan) veya moleküler bir test zorunlu olacak. Hala semptomatik durum devam ediyorsa, son temas tarihini takip eden beşinci günde test yeniden tekrarlanacak. Bu durumda testin olumsuz sonucu self-certification ile belgelendirilecek.

Entegre dijital öğretim: Öğrenciler, ailelerin talebi üzerine veya öğrencinin sağlık koşullarını belgeleyen özel tıbbi sertifika eşliğinde dijital ortamda okul faaliyetlerini takip edebilir. Öğrencinin sınıfa yeniden kabulü, yalnızca negatif sonuçla hızlı veya moleküler bir antijen testi yapıldığının gösterilmesine tabidir.

15 Haziran’a kadar tüm okul personeli için aşı yükümlülüğü devam etmektedir. Aşı belgesinin ibraz edilmemesi ve aşı yükümlülüğüne uyulmaması durumunda, uygun olmayan öğretim ve eğitim kadrosu, eğitim kurumuna yönelik destek faaliyetlerinde kullanılacaktır. Bu nedenle derse gitmeyecektir.

+ 50

50 yaşın üzerindekiler için temel yeşil geçiş 30 Nisan’a kadar yeterli olacak, bu nedenle süper yeşil geçişin yokluğunda işten uzaklaştırma olmayacak. Ancak aşı zorunluluğu 15 Haziran’a kadar devam ediyor. Covid-19 aşısının olmadığı durumlarda askıya alma sadece sağlık personeli, hastane çalışanları ve RSA çalışanları için geçerli olacak. Öğretmenlerin yanı sıra polis, savunma, kamu kurtarma, yerel polis ve üniversite çalışanları için aşı zorunluluğu 15 Haziran 2022’ye kadar devam ediyor.

 

error: Content is protected !!